Popradčania môžu vrátiť knihy už aj cez bibliobox

Bibliobox
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 20. decembra (WEBNOVINY) – Vrátenie požičaných kníh z Podtatranskej knižnice v Poprade je od minulého týždňa jednoduchšie.

Pred budovou knižnice na Podtatranskej ulici sa objavil bibliobox. „Je to schránka, ktorá umožňuje čitateľom vrátiť knihy 24 hodín denne, sedem dní v týždni jednoduchým vhodením požičanej knihy do otvoru v schránke,“ uviedla riaditeľka Podtatranskej knižnice v Poprade Anna Balejová.

Čitatelia tak majú možnosť vrátiť požičané knihy kedykoľvek, nielen v čase otváracích hodín knižnice. Zamestnanci knižnice bibliobox pravidelne kontrolujú a vhodené knihy následne odpíšu z čitateľského konta nasledujúci deň po vrátení knihy. Čitatelia si túto transakciu môžu overiť v pohodlí domova prostredníctvom internetu alebo aj telefonicky.

Projekt biblioboxu pripravila Podtatranská knižnica s pomocou dotácie z ministerstva kultúry. „Stálo to okolo 7000 eur,“ uviedla riaditeľka. Hoci bibliobox je v prevádzke len pár dní, od štvrtka minulého týždňa sa v ňom objavilo niekoľko vrátených kníh. Nešlo však o žiadne zabudnuté či dlhšie nevrátené knihy. „Sú to prevažne detské knihy, takže vidno, že deti majú vzťah k takýmto novinkám a chuť vyskúšať všetko nové,“ uviedla Balejová.

Podtatranská knižnica očakáva, že prostredníctvom biblioboxu sa jej dostanú späť aj niektoré knihy, ktoré sa jej už dlhšie nevracajú. Vhodením knihy do biblioboxu a odpísaním z čitateľského konta môžu čitatelia predísť neželanému narastaniu sankčného poplatku za oneskorené vrátenie kníh.

Podtatranská knižnica plánuje v budúcnosti umiestniť v Poprade aj ďalšie biblioboxy. Ďalší by mohol byť na najväčšom popradskom sídlisku Juh. Podľa riaditeľky však možno už nebude priamo pri pobočke knižnice, ale v niektorom z nákupných centier v Poprade. „Uvidíme, ako sa osvedčí tento a v budúcnosti možno osadíme bibliobox, kde často chodia ľudia, čiže možno do nejakého nákupného centra,“ uviedla riaditeľka Podtatranskej knižnice. Hoci bibliobox na Slovensku nie je úplnou novinkou, v našich podmienkach sú väčšinou umiestnené v univerzitných či vedeckých knižniciach. Vo verejných knižniciach je to podľa Balejovej lastovička.

Podtatranská knižnica v Poprade eviduje v súčasnosti vyše 10 000 stálych čitateľov. Knižnica má k dispozícii okolo 140 000 titulov. Ročne nakúpi knižnica dva- až tritisíc nových kníh. Tento rok pribudlo aj vďaka príspevku ministerstva kultúry až 4 000 noviniek. Ročne zaznamená knižnica vyše 300 000 výpožičiek a okolo 110 000 návštevníkov, čo je okolo 450 čitateľov denne na všetkých

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom