Popularita premiéra Cowena klesla na rekordné minimum

Brian Cowen
Brian Cowen Foto: SITA/AP

DUBLIN 4. decembra (WEBNOVINY/AFP) – Podpora írskeho premiéra Briana Cowena a jeho strany u ľudí klesla na rekordné minimum po tom, ako krajina požiadala Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (IMF) o pôžičku vo výške 85 miliárd eur; vyplýva to z piatkového prieskumu verejnej mienky. Podľa prieskumu agentúry Red C, ktorého výsledky zverejnil denník Irish Sun, má Cowen osobný rating iba osem percent. Centristická vládna strana Finna Fáil spadla zo 42 percent v roku 2007 na súčasných 13 percent.

Počas tohtotýždňových vášnivých debát v írskom parlamente sa Cowen stal terčom kritiky pre požiadanie pôžičky od EÚ a IMF; opozícia ho obviňovala z „výpredaja“ írskej suverenity a z toho, že „krajinu odniesol do záložne“. Výsledky prieskumu prichádzajú v čase, keď Cowenova strana Finna Fáil plánuje budúci týždeň predstaviť jej tvrdé úsporné opatrenia, ktoré budú zahŕňať tiež škrty vo výške šesť miliárd eur a zvýšenie daní.

Agentúra Red C predpokladá, že ak by sa teraz konali voľby, vládna strana by stratila asi 50 z jej súčasných 78 kresiel, ktoré získala v roku 2007. Skončila by tak až na štvrtom mieste za socialistickou stranou Sinn Féin, ktorá sa podľa prieskumu môže spoliehať na podporu u 16 percent voličov. Hlavná opozičná centristická strana Fine Gael by voľby vyhrala so ziskom 32 percent hlasov, pričom Labouristická strana by získala 24 percent hlasov.

Prieskum sa zakladá na odpovediach tisíc voličov, pričom agentúra Red C ho uskutočnila v dňoch od pondelka do stredy tohto týždňa. Možnosť odchýlky je plus-mínus tri percentá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brian Cowen