Porážka al-Kájdy je na dosah, tvrdí minister obrany USA

Panetta
Nový americký minister obrany Leon Panetta pricestoval na svoju prvú návštevu Afganistanu. Foto: SITA, AP

KÁBUL 10. júla (WEBNOVINY) – Strategická porážka teroristickej siete al-Kájda je na dosah ruky. Povedal to nový americký minister obrany Leon Panetta, ktorý pricestoval na svoju prvú návštevu Afganistanu. Panetta má hovoriť s prezidentom Hámidom Karzajom o odovzdaní vojenskej kontroly afganským bezpečnostným silám v niektorých častiach krajiny.

Od zabitia Usámu bin Ládina v Pakistane v máji tohto roku Spojené štáty už identifikovali skoro 20 kľúčových predstaviteľov al-Kájdy v Pakistane, Jemene, Somálsku a Severnej Afrike. Ak sa ich podarí zajať alebo zabiť, al-Kájda bude podľa Panettu porazená. Ako povedal, najvyšší šéf organizácie Ajman az-Zaváhirí sa pravdepodobne ukrýva v Pakistane pri hraniciach s Afganistanom. Úsilie na úplnú likvidáciu al-Kájdy treba podľa Panettu teraz zintenzívniť.

Pátranie po bin Ládinovi

1991

Po účasti na partizánskej vojne, ktorá vyhnala sovietske jednotky z Afganistanu, čo podporovali USA, sa bin Ládin obrátil proti svojej domovine Saudskej Arábii aj USA. Namietal najmä proti tam umiestneným americkým jednotkám počas vojny v Perzskom zálive.

1996

Sudán, odkiaľ poskytoval bin Ládin podporu islamským extrémistickým skupinám v Alžírsku a Egypte, ho po tlaku viacerých krajín vrátane USA vypovedal z krajiny. Spolu s organizáciou al-Kájda sa opäť objavil v Afganistane, ktorý padol do rúk fundamentalistickému Talibanu.

1998

Po bombových útokoch na americké veľvyslanectvá v Keni a v Tanzánii americký súd obvinil bin Ládina z vraždy amerických občanov v neprítomnosti.

2001

Po útokoch na Svetové obchodné centrum z 11. septembra sa bin Ládin dostal na čelo najhľadanejších teroristov na svete. Americký prezident vyzval na jeho dolapenie „živého, alebo mŕtveho“ a USA vypísali na jeho nájdenie odmenu 25 miliónov dolárov. V decembri americké jednotky vtrhli do Afganistanu a útočili na neprístupné horské oblasti, kde predpokladali, že sa bin Ládin ukrýva.

2002

Bin Ládin sa objavil na novom videu, nedá sa však zistiť, kedy a kde vzniklo.

2002-2005

Pakistan dolapil sériu militantov blízkych bin Ládinovi vrátane jeho dôverníka Abú Zubajdího a Chálida Šajcha Muhammada, o ktorých sa predpokladá, že organizovali útoky na USA v roku 2001.

2003

USA stoja na čele invázie do Iraku obvineného z výroby zbraní masového ničenia ako aj z pomoci al-Kájde

2004

Pakistan začína vojenskú operáciu s cieľom vypátrať členov al-Kájdy v regióne neďaleko afganských hraníc, kde sa predpokladalo, že sa bin a Ládin a jeho zástupca Ajman al-Zawáhirí nachádzali.

2005

Pakistan uviedol, že jeho tajné služby už takmer pred rokom stratili stopu po bin Ládinovi. Afganský prezident Hámid Karzaj uviedol, že hľadaný terorista sa nenachádza v Afganistane.

2006

Vtedajší šéf amerických tajných služieb John Negroponte uviedol, že bin Ládin sa pravdepodobne vyskytuje na pakistansko-afganských hraniciach. Päť rokov po teroristických útokoch v USA americký Kongres schválil 200 miliónov dolárov na špeciálnu jednotku, ktorá má vypátrať bin Ládina. Francúzske tajné služby uviedli, že podľa predstaviteľov Saudskej Arábie bin Ládin už predtým zomrel v Pakistane.

2007

Šesť rokov po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku sa bin Ládin objavil na videonahrávke, na ktorej chválil jedného z militantov, ktorý sa na samovražedných útokoch zúčastnil.

Júl 2009

Americký protiteroristický predstaviteľ uviedol, že jeden z bin Ládinových synov pravdepodobne zahynul začiatkom roka pri útoku v Pakistane.

2010

Pakistanský premiér Júsuf Ráza Gilání uviedol, že bin Ládin sa v jeho krajine nenachádza. Šéf CIA Leon Panetta uviedol, že bin Ládin sa ukrýva v kmeňovej oblasti Pakistanu.

Máj 2011

Prezident USA Barack Obama oznámil, že americké jednotky pri útoku v Pakistane bin Ládina zabili.

OBRAZOM: Ošiaľ okolo smrti najhľadanejšieho teroristu

Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP
Smrť Usámu bin Ládina
Foto: SITA/AP

Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov
Barack Obama sleduje smrť bin Ládina
Foto: whitehouse.gov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ajman al-ZawáhiríAjman az-ZaváhiríBarack Obamabin LádinHámid KarzajLeon PanettaUsáma bin Ládin