Porošenko chce vytvoriť nárazníkové pásmo v Donbase

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zvolal po voľbách na východe Ukrajiny zasadnutie bezpečnostných šéfov. Foto: SITA/AP

KYJEV 23. júla (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu oznámil, že nariadil ukrajinským účastníkom kontaktnej skupiny pre riešenie konfliktu v Donbase podpísať dohodu, ktorá zaručí vytvorenie 30 kilometrov širokého nárazníkového pásma pozdĺž frontovej línie.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Nariadil som ukrajinským účastníkom trilaterálnej kontaktnej skupiny, aby okamžite podpísali s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a ruskou stranou, ktorá je súčasťou skupiny, dohodu zaručujúcu vytvorenie 30 kilometrov širokého nárazníkového pásma pozdĺž frontovej línie a stiahnutie zvyšných delostreleckých systémov, tankov a mínometov, čo znemožní neustále ostreľovanie,“ citovala agentúra UNIAN Porošenka počas jeho návštevy v Luhanskej oblasti.

Podľa Porošenka bolo diplomatické úsilie úspešné a návrh Ukrajiny po naliehaní OBSE bol prijatý. „Odpočítavanie sa začne v priebehu niekoľkých dní a všetky ťažké zbrane budú pod dohľadom OBSE stiahnuté,“ uviedol prezident. Dúfa, že pôjde o začiatok „skutočného prímeria, stiahnutia ťažkej techniky a delostrelectva, prepustenia rukojemníkov, ktorých nezákonne zadržiavajú okupanti, a účinnej kontroly plnenia týchto dohôd zo strany OBSE“.

Takéto kroky potom podľa Porošenka „zaistia potenciálnu ekonomickú a politickú reintegráciu týchto území a ich návrat Ukrajine“. Podľa agentúry TASS sa účastníci kontaktnej skupiny v utorok v bieloruskom Minsku dohodli na postupnom odsune zbraní s kalibrom do 100 milimetrov z frontovej línie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko