Porošenko si je istý, že Kyjev dostane zbrane od Američanov

KYJEV 4. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyjadril v stredu presvedčenie, že Spojené štáty poskytnú vojenskú pomoc jeho krajine. Počas návštevy východoukrajinského mesta Charkov Porošenko zdôraznil, že Ukrajina potrebuje prostriedky na boj proti proruským separatistom na východe krajiny, kde si desaťmesačný konflikt vyžiadal už vyše 5300 mŕtvych.

„Som si úplne istý, že Spojené štáty ako aj ďalší naši partneri sa rozhodnú dodať Ukrajine zbrane,“ vyhlásil.

Americký prezident Barack Obama bol proti poskytnutiu vojenskej pomoci Ukrajine, prudké zintenzívnenie bojov v posledných dňoch však primäli USA prehodnotiť tento postoj. Podľa posledných informácií sa Washington ešte nerozhodol, či zbrane Ukrajine poskytne. Prístupní dodaniu zbraní majú byť minister zahraničných vecí John Kerry i náčelník armády Martin Dempsey.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Poskytnutie „smrtiacej“ pomoci údajne podporuje aj najvyšší veliteľ NATO Philip Breedlove a národno-bezpečnostná poradkyňa prezidenta Susan Riceová je pripravená prehodnotiť svoj doterajší odpor. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa tento týždeň vyjadrila, že Ukrajine jej vláda zbrane neposkytne.

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, zomierajú civilisti

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBarack ObamaJohn KerryPetro Porošenko