Porošenko: Ukrajina je ochotná znášať obchodné sankcie Ruska

'Netreba žiadny Minsk 3', Porošenko novú dohodu odmieta
Ukrajinský prezident Petro Poroshenko na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom zdôraznil, že novú dohodu netreba. Sú tu zmluvy a tie treba plniť. Brusel, 27. augusta 2015. Foto: SITA/AP

Brusel 16. decembra (WebNoviny.sk) – Ukrajina znesie odvetné obchodné opatrenia uvalené Ruskom za to, že uzavrela dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou, a bude ich vnímať ako cenu za slobodu. Vyhlásil to dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko pred novinármi počas návštevy v Bruseli. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a Reuters.

Rozhodnutie Ruska ukončiť od 1. januára 2016 dohodu o voľnom obchode s Ukrajinou a zaviesť zákaz na dovoz ukrajinských potravín spôsobí podľa očakávania ekonomické „škody“, povedal Porošenko a vyjadril ľútosť nad týmto krokom Moskvy.

„Sme však ochotní zaplatiť túto cenu za našu slobodu a za našu voľbu európskej cesty,“ uviedol Porošenko. Dodal, že dohoda o voľnom obchode medzi Ukrajinou a Európskou úniou musí vstúpiť do platnosti 1. januára, ako je to plánované.

Predstavitelia Ruska, Ukrajiny a EÚ budú viesť ešte v pondelok 21. decembra posledné rozhovory, na ktorých sa budú snažiť nájsť „spoločné porozumenie“, vyhlásil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Porošenko má v Bruseli stretnutie s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a so šéfom EK. Aj Juncker vyhlásil, že tlak Ruska nezabráni zavedeniu dohody medzi EÚ a Ukrajinou do praxe.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerPetro Porošenko