Porovnali ceny potravín, pozrite si čo zdraželo a zlacnelo

Potraviny
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Ceny potravín na Slovensku klesajú nepretržite už rok, spotrebitelia tak pri veľkonočnom nákupe môžu ušetriť oproti vlaňajšku približne päť percent.

Podľa porovnaní Poštovej banky tohtoročný základný veľkonočný nákup vyjde na 38 eur, lacnejšia je zelenina, mäso aj vajíčka. „V porovnaní s vlaňajším veľkonočným nákupom zlacneli najvýraznejšie zemiaky, medziročne o vyše 40 percent. Výrazne menej zaplatia spotrebitelia aj za jablká (-29 percent), kryštálový cukor (-26 percent) alebo olej (-13 percent),“ uviedla analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Na druhej strane oproti minulému roku zaplatia ľudia viac za rožky, ktoré zdraželi približne o jeden cent. Priplatia si aj milovníci sladkostí a zlatého moku. Cena mliečnej čokolády vzrástla o 16 percent, margarínu o štyri percentá a piva o 1,5 percenta. Poštová banka porovnávala celkovo 19 položiek, vychádzala pritom z údajov Štatistického úradu SR.

Ako uviedla hovorkyňa Poštovej banky Anna Tkáčová, klienti si počas veľkonočného týždňa vyberú z bankomatov v priemere 150 eur. Ako však podotýka, suma sa odvíja od termínu sviatkov. Kým v minulom roku, kedy Veľká noc bola po termíne výplat, si ľudia vybrali približne 169 eur, v roku 2012, keď boli sviatky ešte pred výplatou, si z účtov klienti vzali priemerne 137 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom