Posádka čínskej vesmírnej lode sa úspešne vrátila na Zem

Vesmírna loď Šen čou dorazila k stanici Tchien kung 2
Šen-čou odštartovala v pondelok z kozmodrómu Ťiou-čchüan v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Čchang-čeng-2F. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Návratový modul čínskej vesmírnej lode Šen-čou s dvoma astronautmi na palube v piatok okolo 14:00 miestneho času (7:00 SEČ) úspešne pristál v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko. Po mesačnej misii sa na Zem vrátili Jing Haipeng a Chen Dong, ktorí sú podľa dostupných informácií v poriadku a v dobrom zdravotnom stave. Návratový modul dopadol do zamrznutej stepi v severnej časti oblasti.

Jing Haipeng a Chen Dong strávili mesiac na novej vesmírnej stanici Tchien-kung 2, kde vykonávali rôzne vedecké experimenty. Išlo o zatiaľ najdlhší pobyt čínskych astronautov vo vesmíre.

Šen-čou odštartovala 17. októbra z kozmodrómu Ťiou-čchüan v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, pričom do vesmíru ju vyniesla raketa Čchang-čeng-2F. Išlo o jedenástu misiu tejto vesmírnej lode, z toho šiestu pilotovanú. K spojeniu s Tchien-kung 2 došlo 18. októbra vo výške 393 kilometrov nad Zemou a celý manéver trval približne dve hodiny.

Čína vypustila Tchien-kung 2 do vesmíru v septembri po tom, ako začiatkom roka ukončili prevádzku jej predchodkyne Tchien-kung 1. Tú vyslali na orbitu v roku 2011, pričom budúci rok by mala zhorieť v atmosfére. Tchien-kung 2 plánujú rozšíriť o ďalšie moduly s tým, že do roku 2022 ju uvedú do plnej prevádzky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom