Aktualizované: Posádka havarovaného tankera je stále nezvestná, nákladnej lodi hrozí výbuch

Čína, tanker
Iránsky tanker po kolízii začal horieť. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 8. januára, 10:21

PEKING 8. januára (WebNoviny.sk) – Iránskemu tankeru, ktorý v sobotu večer nabúral pri východnom pobreží Číny do nákladnej lode, hrozí explózia a následné potopenie. V pondelok o tom informovali čínske médiá s tým, že pátranie po 32 nezvestných členoch jeho posádky a práce na odstraňovaní ropnej škvrny komplikujú prudký oheň a jedovaté plyny.

Podľa informácií televízie CCTV, ktorá citovala štátnych predstaviteľov, sa zatiaľ záchranným tímom nepodarilo nájsť nikoho z posádky. Po 30 Iráncoch a dvoch Bangladéšanoch pátrajú úrady z Číny, Južnej Kórey aj americké námorníctvo, ktoré vyslali lode a lietadlá.

Tanker Sanchi sa zrazil v sobotu večer s honkongskou nákladnou loďou CF Crystal asi 257 kilometrov od pobrežia, informovalo ministerstvo dopravy. Po kolízii začal horieť a vytiekla z neho ropa.

Podľa čínskych námorných úradov, ktoré na miesto tiež vyslali tri čistiace lode, sa tanker nepotopil. Televízia CCTV nedeľu večer informovala, že ešte stále horí. Zatiaľ nie je jasné, či z tankera ešte stále vyteká ropa ani aká veľká je okolitá ropná škvrna.

Tanker, ktorý je registrovaný v Paname, sa plavil z Iránu do Južnej Kórey a prevážal 136-tisíc ton ultraľahkej ropy. CF Crystal prevážala obilie z USA. Všetkých 21 členov posádky z Crystal sa podarilo zachrániť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom