Poškodenú časť veže kostola Klarisky už opravili

Kostol klarisky

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Poškodené tvarové ukončenie veže sakrálnej stavby známej pod menom kostol Klarisky v Bratislave je zreštaurované. „Bolo poškodené úderom blesku. Poškodených bolo viacero častí,“ povedal pre agentúru SITA reštaurátor Andrej Baník. Vrchnú časť veže tak bolo nutné dať dole, opraviť a doplniť chýbajúce časti. Po reštaurátorských prácach sa však na pôvodné miesto nedostane originál, ale kópia z umelého kameňa. Podľa Baníka by totiž pamiatkari chceli, aby sa originál umiestnil tak, aby bol viditeľnejší. Konkrétne miesto pre neho zatiaľ nevybrali. Reštaurátori preto museli urobiť novú formu. Tú následne rozobrali, oddelili od originálu a vyskladali. Do nej sa naliala masa umelého kameňa, nechala sa vytvrdnúť a vznikla kópia. Tú plánujú na koniec veže osadiť v najbližších dňoch.

Zároveň pokračuje rekonštrukcia kostola Klarisky, čo potvrdil riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy – spoločnosti Paming – Jozef Hrabina. Dokončuje sa oprava veže, v priestoroch kostola je potrebné napojiť technológie, pribudne tiež vnútorné osvetlenie a ozvučenie. Okrem toho sa bude rekonštruovať celé presbytérium. „Je potrebné zreštaurovať kamenné prvky, štuky a maľby. Budú tam musieť ísť odborníci z troch reštaurátorských odvetví. Chceme to zveriť autorizovaným reštaurátorom,“ povedal Hrabina. Tých by mali vybrať v súťaži. Opravu si vyžiada aj fasáda stavby. Kamenné prvky by sa mali reštaurovať, omietky lokálne opravovať. S prácami by sa malo začať ešte tento rok, pokračovať by však mali aj v budúcom roku. Celá rekonštrukcia kostola by mala byť ukončená na jar budúceho roka, závisieť to však bude od počasia.

Prípravné práce na rekonštrukciu kostola Klarisky sa začali v roku 2004, rekonštrukcia v roku 2005. V interiéri kostola sa predovšetkým sanovali múry pred vlhkosťou, keďže na niektorých miestach boli múry vlhké až do výšky troch metrov. Zabezpečilo sa preto odvetrávanie a podlahové kúrenie. Taktiež sa vybudovali nové inžinierske siete a zrekonštruoval organ v zadnej časti kostola, nová je tiež strecha. Zároveň sa upevnila aj nachýlená a poškodená vežička. Pôvodne sa len provizórne staticky zabezpečila, v súčasnosti je už úplne upevnená.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom