Poslanci BBSK zložili sľub, novým predsedom kraja je Ján Lunter

Ján Lunter
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

RIMAVSKÁ SOBOTA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter sa dnes v Župnom dome v Rimavskej Sobote ujal funkcie na nové päťročné obdobie.

Župný dom Rimavská Sobota

Spolu s ním zložilo na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva sľub aj 47 poslancov kraja zo 49 zvolených. Ďalší dvaja sa ujmú svojich mandátov na nasledujúcom zasadnutí krajského zastupiteľstva.

Šesťdesiatšesťročný podnikateľ Ján Lunter, rodák z Telgártu, získal vo voľbách 4. novembra viac ako 48 percent hlasov voličov a s výrazným náskokom zvíťazil pred doterajším predsedom kraja Marianom Kotlebom.

„Izoláciu nášho kraja musíme spoluprácou zmeniť. Nemôžeme mať kraj, z ktorého ľudia odchádzajú,“ uviedol v príhovore po zložení sľubu novozvolený predseda BBSK Ján Lunter. Vyzval vytvoriť kraj, ktorý „budeme môcť odovzdať ďalším generáciám“.

Kraj netreba zadlžovať

V úvode ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva BBSK vystúpil primátor Rimavskej Soboty a pokračujúci poslanec kraja Jozef Šimko, ktorý zhodnotil, čo dosiahli za uplynulé obdobie v meste a v okrese Rimavská Sobota a tiež to, čo trápi ich obyvateľov.

Končiaci predseda svoje štvorročné obdobie považuje za úspešné. „Kraj odovzdávam bez nezaplatených dlhodobých faktúr a s podstatným znížením dlhov voči bankám,“ uviedol Marian Kotleba. Podľa neho bude mať Banskobystrický kraj na rok 2018 o 25 miliónov eur viac ako na rok 2017. Taktiež prehlásil, že počas nového volebného obdobia nebude potrebné kraj zadlžovať.

Miesta sú rozdané

V Banskobystrickom samosprávnom kraji 4. novembra zvolili občania 49 poslancov v 13 volebných obvodoch, ktoré kopírujú okresy kraja. Nezávislí kandidáti obsadia v zastupiteľstve BBSK 22 kresiel, poslancov za stranu SMER-SD je 15.

Päť poslancov bude zastupovať stranu SMK-MKP a štyria koalíciu SaS, OĽANO, NOVA, KDH, OKS. Po jednom poslancovi majú strany SNS, Most-Híd a ĽSNS. Z celkového počtu 526 978 zapísaných voličov v BBSK prišlo k volebným urnám 212 360 voličov, čo predstavuje volebnú účasť 40,29 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterJozef ŠimkoMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)