Poslanci budú o imunite hlasovať v októbri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulíka zvolili za predsedu parlamentu
Richardovi Sulíkovi dnes na chvíľu zamrzol úsmev na tvári. V tajnom hlasovaní ho na prvý pokus nezvolili za predsedu parlamentu. Mohla na tom padnúť celá nastupujúca vláda. Po druhom hlasovaní, ktoré už bolo úspešné, si Richard Sulík (vpravo) podal ruku s končiacim predsedom NR SR, Pavlom Paškom (vľavo). Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – O poslaneckej a sudcovskej imunite bude parlament hlasovať až na októbrovej schôdzi. Rozhodli o tom dnes koaliční poslanci, ktorí podporili procedurálny návrh Petra Osuského (klub Most-Híd) a Júliusa Brocku (KDH), aby hlasovanie preložili.

Zdravý sedliacky rozum káže, že pri 77 poslancoch 90 hlasov dosiahnuť nemôžeme, to by znamenalo, že sa sami budeme podieľať na nedôstojnom ukončení tejto témy v parlamente,“ poukázal Osuský. Aj podľa Brocku si môžu takéto gesto dovoliť. „Keď si koaličné strany dávali do svojich programových téz a programového vyhlásenia zúženie imunity, vedeli sme, koľko nás je a včera sme im vlastnou vinou zabránili, aby v sále mohli o tomto návrhu hlasovať aj opoziční poslanci,“ vyhlásil.

Reagoval tým na štvrtkový incident Igora Matoviča zo SaS a Roberta Kaliňáka zo Smeru-SD, po ktorom poslanci Smeru opustili rokovanie. Matovič počas rozpravy k ústavnému zákona o imunite, keď už boli vypnuté mikrofóny, počastoval Kaliňáka vulgárnym slovom, lebo Kaliňák povedal, že je pašerák a zlodej.

Hlasovať o tomto návrhu s vedomím, že nemôže byť prijatý, je pomaly taká zbabelosť ako utiecť zo sály,“ myslí si kresťanský demokrat Radoslav Procházka. Podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS) naopak chcel hlasovať už dnes. „Každý z nás vie urobiť chybu a prešľap, ale keď človek nájde silu ospravedlniť sa a ak to potom nejde ďalej, chyba je na druhej strane. Priatelia, ktorí si myslíte, že opozícia, ktorá bola pri vláde štyri roky a dávala trikrát návrh na zrušenie imunity, má úprimný záujem hlasovať o imunite, ste naivní,“ adresoval kolegom v sále. Ako podotkol, poslanci Smeru majú šancu prísť, lebo sú v priestoroch parlamentu. Podľa neho Robert Fico a Pavol Paška nemajú právo učiť ich politickej kultúre. Pripomenul, že predsedu parlamentu Richarda Sulíka vo štvrtok od rečníckeho pultu nazvali hochštaplerom.

Ospravedlnil som sa napriek tomu, že mám v čerstvej pamäti 10. január, keď poslanec za Smer Dušan Jarjabek poslancovi Janišovi vynadal 10-krát horšie. Vtedy sa poslanci Smeru rehotali, ako keby našli želiezko. Keď bučali ako teliatka a tvárili sa, že to je niečo strašne smiešne. Moralizujú, ale sú to obyčajní farizeji a pokrytci,“ povedal Matovič. Jeho stranícky kolega Jozef Viskupič pripomenul, že štvrtkový incident mal dvoch aktérov a dodal, že on osobne čaká nejaké gesto ospravedlnenia sa od Smeru.

Smer-SD rokovanie o imunite bojkotuje

Poslanci Smeru-SD po štvrtkovom incidente Igora Matoviča zo SaS a Roberta Kaliňáka (Smer-SD) parlament bojkotujú. Nepomohlo ani Matovičovo ospravedlnenie. Na dnešnom rokovaní, na programe ktorého je aj hlasovanie o ústavnom návrhu zákona zužujúceho imunitu poslancov a sudcov a s ním súvisiacej novele Trestného poriadku, nie sú prítomní. Podobne sa zachovali aj opoziční poslanci za SNS, na rokovanie prišiel len Rudolf Pučík.

Štvrtý rokovací deň 5. schôdze NR SR otvorilo druhé čítanie návrhu zákona o špecifických štátnych zárukách. Ide o návrh zákona, na základe ktorého by sa Slovensko v prípade potreby mohlo zúčastniť na pomoci v rámci eurovalu. Po rokovaní nasleduje hlasovanie o prediskutovaných návrhoch.

Nasledujúca schôdza, na ktorej by sa malo o zúžení imunity hlasovať, sa začne 12. októbra.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekJozef ViskupičMilan HortPavol PaškaRadoslav ProcházkaRobert FicoRudolf Pučík
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky