Poslanci budú opäť rokovať, SaS chce šetriť na stranách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Tretia schôdza Národnej rady SR pokračuje aj v pondelok, keďže sa poslancom nepodarilo prerokovať všetky body.

Zákonodarný zbor by sa mal zaoberať návrhom strany SaS, ktorá chce, aby sa na šetrení štátnych peňazí podieľali aj veľké politické strany.

Do parlamentu preto predložila novelu zákona o politických stranách, z ktorej vyplýva, že Smer-SD by od roku 2013 dostával nižší príspevok na činnosť.

Návrh liberálov počíta s tým, že stranám, ktoré vo voľbách dostali najmenej desať percent hlasov, by sa príspevok za hlasy nad touto hranicou krátil o štvrtinu.

Keďže viac než desať percent hlasov v marcových voľbách získal len Smer-SD, ostatné politické strany by zmenu nepocítili.

Návrh by nezasiahol slabé strany

Tento mechanizmus sa nedotýka malých, slabých politických strán, ktoré majú stále potenciál rastu; naopak, solidarizuje to veľké strany s vysokým volebným ziskom,“ píšu autori novely v dôvodovej správe.

NR SR sa bude zaoberať aj novelou stavebného zákona, ktorú pripravila SDKÚ-DS. Podľa návrhu s umiestnením skládok odpadu by mali súhlasiť samosprávy príslušnej obce alebo kraja.

Stavebník by podľa SDKÚ-DS musel mať súhlasné stanovisko príslušnej obce a kraja pri skládke nebezpečného odpadu a novej skládke odpadov alebo rozširovaní existujúcej skládky odpadov, ktoré môžu prijať viac ako 10 ton za deň alebo majú celkovú kapacitu väčšiu ako 25-tisíc ton.

Členov Správnej rady ÚPN zatiaľ nezvolia

Parlament nebude na prebiehajúcej 3. schôdzi voliť členov Správnej rady ústavu pamäti národa (ÚPN).

Nicholsonová
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Ako povedala v pondelok pre agentúru SITA podpredsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Nicholsonová (SaS), s procedurálnym návrhom vystúpil na rokovaní výboru Pavol Hrušovský.

Aj prípad Romana Lebedu podľa Nicholsonovej ukázal, že poslanci nie sú schopní hlasovať o nominantoch politických strán do Správnej rady ÚPN, pretože nemajú o nich dostatok informácií.

Následne predseda výboru Rudolf Chmel využil svoje právo a pozval všetkých kandidátov na vypočutie pred členmi výboru. To by malo byť po 15. júli.

Lebedu kritizovala práve Nicholsonová, preto bol pozvaný už na pondelňajšie rokovanie výboru. „Vyzeralo to, akoby som mala byť spochybnená ja za to, že som si vôbec dovolila pred zákonodarným zborom vystúpiť s informáciami o Lebedovi,“ povedala.

Nicholsonová: Nech sa každý o Lebedovi rozhodne

Zdôraznila, že ona cítila povinnosť vystúpiť v parlamente s informáciami, podľa ktorých bol Lebeda hlavným odborným garantom v jednom zo sociálnych podnikov, v ktorom prebieha vyšetrovanie.

Upn
Foto: ilustračné foto SITA Foto: ilustračné foto SITA

„My nevieme, ako sa to vyšetrovanie skončí. Ten človek dnes spĺňa zákonom stanovené podmienky preto, aby bol kandidátom na člena Správnej rady ÚPN, ale to neznamená, že to bude tak v budúcnosti, pretože vyšetrovanie prebieha. Je možné, že bude jedným z obžalovaných, keďže pôsobil vo vyšetrovanom sociálnom podniku,“ zdôraznila Nicholsonová.

Nicholsonová sledovala zverejnením informácií to, aby sa každý mohol pri voľbe Lebedu rozhodnúť, či ho zvolí za člena Správnej rady ÚPN.

„Bolo by odo mňa veľmi nesprávne, keby som s týmito informáciami nevystúpila,“ uviedla. Podľa nej dnešné rokovanie ľudskoprávneho výboru bolo o tom, čoho sa dopustila ona a nie Lebeda. „Brala som to ako frontálny útok kolegov zo Smeru, ktorí spochybňovali moje práva a povinnosti ako poslankyne NR SR. Týmto frontálnym útokom som sa cítila byť zastrašená,“ vyhlásila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia NicholsonováPavol HrušovskýRudolf Chmel
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaÚPN Ústav pamäti národa