Aktualizované: Kažimír si stojí za návrhom štátneho rozpočtu, ale podľa opozície nepočúva analytikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament
Politici v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 4. decembra, 18:50

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Diskusia k návrhu rozpočtu na budúci rok a k návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021 sa v parlamente skončila. Zákon roka tak čaká definitívne hlasovanie v stredu dopoludnia.

V rozprave k návrhu rozpočtu tradične vystupovali predovšetkým opoziční poslanci, ktorý rozpočet zväčša kritizovali. Hoci privítali, že Slovensko po prvýkrát v histórii neplánuje v hospodárení verejnej správy rozpočtovú sekeru, kritizovali predovšetkým štruktúru výdavkov, ktorá podľa opozície nezlepšuje kvalitu verejných služieb.

Medzi poslednými sa v rámci rozpravy, v ktorej zazneli počas dvoch rokovacích dní necelé tri desiatky poslaneckých vystúpení, ku kritikom návrhu rozpočtu pridal poslanec Miroslav Beblavý. Rozpočet je totiž podľa neho konštruovaný iba na súčasné „dobré počasie“ a v prípade zhoršenia globálnych hospodárskych podmienok, čo naznačujú viaceré indikátory, nebude naplnený.

Neinvestuje do budúcnosti

Rozpočet navyše podľa Beblavého neinvestuje do budúcnosti, zanedbáva školstvo, súdnictvo aj infraštruktúru. Kritizoval aj nízku efektívnosť vládnych výdavkov, a to napriek funkčnému programu Hodnoty za peniaze. Problém však vidí v tom, že analytikov vláda nepočúva. „Hodnota za peniaze zlyháva na nedostatočnej politickej vôli vlády týchto analytikov počúvať,“ dodal.

Minister financií Peter Kažimir na záver rozpravy niekoľkýkrát zopakoval, že za návrhom rozpočtu si stojí a ciele považuje za realistické. „Tento plán je postavený na troch nulách na najbližšie roky. Rok 2019 nulový deficit, rok 2020 nulový deficit a potom zatiaľ plánovaný prebytok 0,2 % HDP. Všetko sú to nevídané veci v slovenských pomeroch, pretože naša krajina nikdy ani len s vyrovnaným rozpočtom nepočítala a nežila,“ povedal v utorok minister. Tieto čísla sú podľa neho dôkazom, že Slovensko sa z pohľadu verejných financií nachádza v dobrom stave.

V rámci rozpravy odznelo aj viacero pozmeňujúcich návrhov, predovšetkým od opozície, ktoré však veľké šance na úspech pri hlasovaní nemajú. Úpravy rozpočtu však navrhujú aj koaliční poslanci.

Viac na asistentov učiteľov či infraštruktúru

Okrem zmeny, ktorú ešte v rámci rokovania výboru predložil poslanec za Smer-SD Ladislav Kamenický, aby sa deficit rozpočtu na budúci rok znížil z pôvodných 0,1 % HDP na vyrovnaný rozpočet, v pléne navrhol z rozpočtovej rezervy 50 mil. eur vyčleniť na prefinancovanie platieb do zdravotného systému za poistencov štátu.

Radovan Baláž z SNS zase navrhuje vyčleniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa 50 mil. eur na dofinancovanie výpadku, ktorý vznikne po úpravách osobitného odvodu obchodných reťazcov v kapitole pôdohospodárstva.

Opoziční poslanci sa cez svoje pozmeňujúce návrhy snažia okrem iného zvýšiť rozpočet na asistentov učiteľov, zlepšiť financovanie zariadení sociálnych služieb či vyčleniť viac prostriedkov na údržbu a opravu ciest prvej triedy či zvýšiť výdavky na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav BeblavýPeter KažimírRadovan Baláž
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky