Voľba ústavných sudcov: Poslanci tajne zvolili ďalších kandidátov, ale stále ich nevybrali 18 (aktualizované)

Národná rada SR, voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR
Poslanci odchádzajú z rokovacej sály na opakovanú tajnú voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR počas rokovania pokračujúcej 43. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 4. apríl 2019. Foto: SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 4. apríla 18:00

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu aj vo štvrtok vyberali kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, keďže v stredu sa im nepodarilo zvoliť potrebných 18 mien, ale iba šesť (Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban).

Na štvrtkovej voľbe sa zúčastnilo 141 poslancov a traja z nich odovzdali naspäť neplatný hlasovací lístok. Z 23 zostávajúcich kandidátov, ktorí zostali na výber po stredajšej voľby, poslanci zvolili Miloša Maďara a Pavla Malicha.

Kandidáti vo štvrtkovej voľbe

Pavol Boroň, Martin Javorček, Michal Matulník, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Peter Straka, Anton Dulak, Eva Kováčechová, Katarína Čechová, Peter Melicher, Stanislav Irsák, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Pavol Malich, Radoslav Procházka, Miloš Maďar, Marek Tomašovič, Libor Duľa, Radovan Hrádek, Ladislav Duditš, Robert Šorl, Martin Vernarský a Zuzana Pitoňáková

Pred samotnou voľbou poslanci opäť odhlasovali, že voľba bude tajná. Hlasovací lístok bol platný iba vtedy, ak bolo zakrúžkovaných najviac 12 mien. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Keďže stále nie je zvolený potrebný počet 18 kandidátov, vykoná sa ďalšia voľba a tá bude zrejme na ďalšej schôdzi.

Danko by bol aj za verejnú voľbu

Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany Andrej Danko vo štvrtok predpoludním vyhlásil, že sa nebráni tomu, aby bola štvrtková voľba kandidátov na sudcov ústavného súdu verejná.

„Ešte predtým bude koaličné rokovanie, ale nebránim sa tomu. Aj preto, aby sme vedeli, kto za koho hlasuje. Otázkou procesu je, keď bola prvá voľba tajná, či by nemala byť aj tá ďalšia voľba tajná,“ uviedol.

Fico hovorí o tajnej voľbe

Predseda strany Smer-SD Robert Fico neskôr na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že voľba bude opäť tajná. „Iná ani nemôže byť,“ dodal.

Ako vysvetlil, keďže sa v stredu volilo v tajnej voľbe a vo štvrtok sa voľba opakuje, musí byť znovu tajná. „V stredu vznikla dohoda o určitom počte kandidátov. Dnes (vo štvrtok, pozn. red.) dohodu dokončíme,“ dodal predseda Smeru.

Podľa Fica nie je šanca zvoliť potrebný počet sudcov, a to 18, preto bude tretie kolo voľby. „Môžu sa prihlásiť zase noví ľudia. Voľba by podľa mňa mohla byť na májovej schôdzi parlamentu,“ uviedol.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR