Poslanci rozhodnú o zrušení osobitného odvodu pre obchodné reťazce v skrátenom konaní

obchod, potraviny
Foto: ilustračné, GettyImages

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Odvod obchodných reťazcov sa bude rušiť v expresnom procese. Poslanci parlamentu totiž v stredu schválili návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o návrhu, ktorým sa odvod ruší.

Stalo sa tak už na druhý deň po opatrení Bruselu, ktorým do vyšetrenia dopadov odvodu pozastavil jeho platnosť. Návrh na zrušenie odvodu predložili jeho pôvodní autori, teda poslanci za SNS na čele s predsedom parlamentu Andrejom Dankom.

„Dôvodom návrhu na skrátené legislatívne konanie je ohrozenie potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky,“ uvádza sa v návrhu na schválené skrátené legislatívne konanie. Ako dodávajú predkladatelia, ak by ostal zákon platný aj napriek tomu, že jeho účinnosť bola pozastavená predbežným opatrením Európskej komisie, právna istota poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov by mohla byť ohrozená.

Pri vyhodnocovaní svojich prevádzkových a investičných možností by si totiž neboli istí, do akej miery, resp. či vôbec môžu počítať s podporou od štátu v nadväznosti na prerozdelenie časti odvodov od obchodných reťazcov, čo by mohlo viesť k narušeniu ich finančnej stability, tvorby rezerv na krytie potenciálnych rizík a strát spôsobených nepriaznivým počasím, napr. suchom, povodňami, silným vetrom a k ich existenčným problémom, uvádza sa v návrhu.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS nadobudol účinnosť od začiatku roka 2019. Zákon platil aj napriek tomu, že ho prezident SR Andrej Kiska nepodpísal. Osobitný odvod na základe schváleného zákona mali platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu bola stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoGabriela Matečná
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSNS Slovenská národná strana