Parlament rieši novelu Trestného zákona, do rozpravy sa prihlásilo 59 opozičných poslancov (naživo)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament
Poslanci v slovenskom parlamente. Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. januára, 12:27

V Národnej rade SR sa v pondelok po 9:00 začala rozprava k návrhu na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona, ktorá okrem iného má za cieľ zrušiť špeciálnu prokuratúru.

Do rozpravy k tomuto bodu je písomne prihlásených 59 opozičných poslancov, neskôr sa budú môcť prihlásiť aj ústne. Písomne i ústne sa zákonodarci budú môcť k tejto novele prihlásiť aj v prípade jej prerokovania v prvom a neskôr v druhom čítaní.

K nočnému rokovaniu sa zatiaľ parlament nevráti. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v pléne informoval, že rokovanie bude prebiehať od 9:00 do 20:00.

Najbližšie hlasovanie sa uskutoční až v stredu 10. januára o 17:00, keď budú poslanci v tajnom hlasovaní voliť členov volebnej komisie. Tradične sa v Národnej rade hlasuje každý deň o 11:00 a 17:00. Prestávka bude prebiehať od 13:00 do 14:00.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Zmiernenie a humanizácia trestov

Predkladateľ novely minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) pokladá za potrebné urýchlene pristúpiť k humanizácii trestov za niektoré druhy trestných činov, najmä majetkovej a hospodárskej povahy. V návrhu sa konštatuje, že aktuálna politika trestania nie je v súlade s článkom 49 odseku 3 Charty základných práv EÚ, a to v znení „Prísnosť trestov nesmie byť neprimeraná trestnému činu“.

Taktiež je podľa navrhovateľa potrebné urýchlene reagovať aj na vývoj inflácie, na základe ktorej sú kritériá, podľa ktorých sa škoda na majetku kvalifikuje ako trestný čin, už neaktuálne a dochádza ku kriminalizácii osôb bez reálneho nebezpečenstva pre spoločnosť.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má v prípade schválenia novely vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.

Krajské prokuratúry podľa ministerstva spravodlivosti disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom. Podľa Suska prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nerešpektujú rozhodnutia generálnej prokuratúry (GP).

„Napr. obchádzaním rozhodnutí GP podľa paragrafu 363 Trestného poriadku tým, že podávajú obžaloby ešte pred rozhodnutím o paragrafe 363. Taktiež dochádza k zásadne odlišnému výkladu právnych noriem zo strany ÚŠP a GP,“ uvádza sa v predloženom materiáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Susko
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry