Slovensko nevie, koľko peňazí dáva na Rómov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Romovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Žiadna inštitúcia či orgán na Slovensku nemá komplexný ucelený prehľad o všetkých vynaložených verejných prostriedkoch, z ktorých sú financované programy, projekty, dotácie a granty zamerané či už priamo, alebo nepriamo na rómske komunity.

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

Uviedla to riaditeľka sekcie kontroly Európskych fondov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Mária Kysucká v nadväznosti na výsledky minuloročných zistení úradu v oblasti rómskych komunít.

Úrad pritom nesledoval vynaložené financie na tieto marginalizované skupiny obyvateľov, ale ich efektívnosť.

Podľa Kysuckej sa na rómske komunity vynakladá značné množstvo verejných finančných zdrojov, preto sú namieste otázky, čo sa zmenilo a aký dopad mala finančná pomoc.

Na tejto téme postavili i samotné kontroly. „Cieľom bolo zistiť či verejné prostriedky boli využité tak, aby efekt z ich použitia pretrvával čo najdlhšie, aby sa neriešili len najproblematickejšie témy a aby bol čo najpozitívnejší vplyv na spoločnosť,“ povedala riaditeľka sekcie kontroly Európskych fondov.

Ako Kysucká informovala, na Slovensku je len málo kvalitných a dôveryhodných údajov o Rómoch.

Nie je vôbec zadefinované, koho má štatistika považovať za Róma. „Z toho vznikajú paradoxy, že za rómske projekty boli označené aj také, ktoré sa implementujú v oblastiach vykazujúcich najvyšší výskyt rómskych komunít z demografického hľadiska, a pritom tieto projekty nemusia mať priamy či nepriamy dopad na zlepšenie sociálnej situácie, v ktorej sa Rómovia nachádzajú,“ uviedla Kysucká.

Ako pokračovala, keďže chýbajú kvalitné údaje o rómskych komunitách, nie je ani možné presne sledovať skutočnú finančnú podporu týchto marginalizovaných spoločenstiev a posúdiť efektívnosť a kvalitu programov.

Podľa NKÚ je pre efektívnu pomoc s dlhodobým účinkom potrebné, aby vláda mala presné informácie o objeme investovaných peňazí, ich použití a účinnosti, pretože len tak môže politiku, týkajúcu sa riešenia rómskych problémov, zacieliť správnym smerom. NKÚ odporúča aj zaviesť taký systém, ktorý umožní odkontrolovať a sprehľadniť všetky vynaložené verejné zdroje na podporu a zlepšenie sociálnej situácie rómskeho etnika.

NKÚ vykonalo v uplynulom roku dve kontroly zamerané na rómske komunity. V jednej z nich odkontrolovali 41 projektov. V 23 prípadoch neboli splnené všetky ukazovatele výsledku, pričom dva z nich nesplnili žiadny zo stanovených hodnotiacich ukazovateľov. Dva projekty neboli ešte ukončené a jeden sa skončil predčasne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad