Poslanci dávajú Borecovi poslednú šancu pred odvolávaním

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Borec
Minister spravodlivosti SR Tomáš Borec Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Štyria opoziční poslanci Daniel Lipšic (nezaradený), Lucia Žitňanská (nezaradená), Martin Poliačik (SaS) a Miroslav Kadúc (OĽaNO) chcú dať poslednú šancu ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi pred tým, ako by navrhli jeho odvolanie, a to za vstup do korupčnej kauzy bývalého košického poslanca Františka O. Skupina poslancov chce zvolať mimoriadny ústavnoprávny výbor parlamentu, na ktorom by mal Borec vysvetliť, prečo podal dovolanie proti odsudzujúcemu verdiktu, ktorým súd posielal Františka O. na päť rokov do väzenia.

Justičný omyl

Ako v pondelok na brífingu v Národnej rade SR v Bratislave povedala poslankyňa Lucia Žitňanská, je to právoplatne rozhodnutý prípad a rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je k dispozícii. Minister spravodlivosti Tomáš Borec podľa jej slov usúdil, že v prípade odsúdenia ide o justičný omyl, pretože dôkazy boli zle vyhodnotené. Odsúdený František O. do výkonu trestu stále nenastúpil, Borec to pozastavil spolu s dovolaním. „Mimoriadny opravný prostriedok má minister právo, dokonca povinnosť využiť, no musí vedieť zdôvodniť, prečo ho využil a prečo ho využil práve v tomto prípade,“ uviedla Žitňanská s tým, že odvolávať sa na všeobecnú dikciu zákona je málo.

Ako dodala, keď leží na stole zrozumiteľný rozsudok Najvyššieho súdu SR, minister má povinnosť verejnosti zrozumiteľne zdôvodniť, v čom vidí konkrétnu chybu najvyššieho súdu. „Pokiaľ tak nevie urobiť, nevie uniesť svoju zodpovednosť aj za podpis, ktorý dal pod toto mimoriadne dovolanie,“ dodala. Poslanci sa ho chcú na ústavnoprávnom výbore opýtať, v čom konkrétne vidí zle vyhodnotenie skutkového stavu. „Pokiaľ nedostaneme odpovede na tieto otázky, potom sme pripravení sa podpísať aj pod prípadné odvolávanie ministra,“ poznamenala poslankyňa.

Viaceré dôkazy

Lipsic
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR existujú proti odsúdenému Františkovi O. viaceré dôkazy. Jednak to je podľa Daniela Lipšica prepis telefonických hovorov medzi zúčastnenými, ktoré na hlavnom pojednávaní prehrali na technickom zariadení. „Tie bez akýchkoľvek pochybností svedčia o tom, že v rámci hlasovania mestského zastupiteľstva bola zistená korupcia, pričom výsledkom tohto ovplyvneného hlasovania bol prevod vlastníctva lukratívnej nehnuteľnosti,“ citoval Lipšic Najvyšší súd SR.

Telefonát bol medzi obžalovaným a jeho spoluobžalovaným. Dôkazom je aj SMS, ktorú obžalovaný spoluobžalovanému poslal. „Prehraté zvukové záznamy odkrývajú celkové pozadie toho, za akých okolností napokon došlo k odsúhlaseniu prevodu vlastníctva predmetných nehnuteľností,“ uviedol.

Obžalovaní sa však bránili, že nešlo o úplatok, ale o sponzorský dar, s takou obhajobou prichádzajú obžalovaní vo všetkých veciach súvisiacich s korupciou, citoval Lipšic Najvyšší súd SR. „V zadovážených záznamoch o komunikácii obžalovaných však niet žiadnej zmienky o sponzorskom dare pre nejaké poľovné združenie, práve naopak, z obsahu jednoznačne vyplýva, že išlo o úplatok,“ dodal.

Pojednávanie v neprítomnosti

Špeciálny súd na hlavnom pojednávaní v júli 2012 vykonal dôkaz prehratím získaných záznamov, pričom obžalovaní sa mali možnosť k nim vyjadriť, no neurobili tak. „Práve keď mali byť záznamy prehraté, obžalovaní požiadali súd, aby sa hlavné pojednávanie vykonalo v ich neprítomnosti,“ poznamenal poslanec NR SR. Rovnako požiadali o hlavné pojednávanie v ich neprítomnosti aj v prípade odvolacieho súdu. Z uvedeného podľa Lipšica vyplýva, že obžalovaní sa tejto priamej konfrontácii so záznamami opakovane vyhýbali. „To sú silné, jasné, konkrétne, skutkové zistenia Špeciálneho, ale aj Najvyššieho súdu SR,“ poznamenal.

Vysiela to dva signály. Jeden sa podľa jeho slov týka orgánov činných v trestnom konaní a hovorí: „Snažíte sa márne, keď aj niečo odhalíte, odstíhate, odsúdite, aj tak nakoniec odsúdený do väzenia nepôjde a nájde si záchranu v podobe ministra spravodlivosti.“ Druhý signál sa týka skorumpovaných politikov a znie: „Pokiaľ budete v správnej partii, v správnej strane, zo všetkého vás vysekáme. Nemáte sa čoho báť. Ak neuspejete na polícii, prokuratúre či na súde, je tu minister spravodlivosti.“

Budovanie osobného imidžu

Spravodlivost sud
Foto: wordpress.com Foto: Pixabay.com

Minister spravodlivosti svoj postup v uvedenej veci už podrobne vysvetlil pred výborom NR SR pre obranu a bezpečnosť, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. „V prípade, že bude riadne zvolané zasadnutie ďalšieho výboru, minister v princípe neodmieta, aby argumenty zopakoval aj pred ďalšími poslancami,“ poznamenala.

Minister sa pri uplatňovaní jednotlivých inštitútov Trestného poriadku nemôže podľa jej slov riadiť marketingovými manuálmi opozičných poslancov, ale výlučne odbornými argumentmi. Borec zároveň upozorňuje, že jediný, kto môže rozhodnúť o dovolaní, je Najvyšší súd SR, informovala Donevová. „V demokratickom a právnom štáte je neprípustné, aby si sudcovskú úlohu uzurpoval opozičný poslanec a budoval si na trestných kauzách osobný imidž,“ dodala.

Bývalý košický poslanec František O. dostal päť rokov väzenia za korupciu, úplatok si údajne pýtal za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú zvýhodnenú cenu. Za vinného ho podľa Daniela Lipšica označil Špecializovaný trestný súd aj Najvyšší súd SR. František O. však nechcel do väzenia nastúpiť, a aby sa mu vyhol, pokúsil sa o tri kroky. Špecializovanému trestnému súdu a potom aj Najvyššiemu súdu SR poslal žiadosť o odklad výkonu trestu zo zdravotných dôvodov. Neuspel.

Následne podal vo vlastnom mene dovolanie proti rozsudku, na čo ako odsúdený má právo. Pri takomto dovolaní však nemôže nastať odklad výkonu trestu. František O. tak dovolanie stiahol. Následne požiadal o podanie dovolania ministra spravodlivosti, ktorý ako jediný mohol po potvrdení trestu a po jeho správoplatnení odložiť výkon trestu a teda dočasne zabrániť tomu, aby František O. išiel do väzenia. „A to aj urobil,“ uviedol poslanec Lipšic. Deň po tom, ako dostala košická polícia súdny príkaz na dodanie do výkonu trestu, podal minister dovolanie a následne rozhodol aj o odložení výkonu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicFrantišek O.Lucia ŽitňanskáMartin PoliačikMiroslav KadúcTomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR