Poslanci dostali tisícky emailov proti novele ÚPN, iniciatíva Pamätaj doručila Ficovi list

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB iniciatívy Pamätaj
Červenou stuhou zahalené oči sochy Jána Langoša v Bratislave počas tlačovej besedy iniciatívy Pamätaj o novele zákona o Ústave pamäti národa a činnosť ÚPN na tému: Zahalenie sochy Jána Langoša a výzva pre mladých na celom Slovensku pri soche Jána Langoša. Bratislava, 18. august 2017. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Iniciatíva mladých ľudí Pamätaj víta záujem verejnosti o hlasovanie o prezidentom vrátenej novele zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN).

Podľa iniciatívy občania za dva dni poslali poslancom vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd, ako aj ďalším poslancom Národnej rady SR, s výnimkou ĽS-NS, viac ako 5 160 e-mailov, v ktorých ich vyzývajú, aby nezavádzali v ÚPN „normalizáciu“.

Odborná diskusia o ÚPN

Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval Juraj Šeliga z iniciatívy Pamätaj. Počet odoslaných e-mailov za tak krátky čas podľa iniciatívy „jednoznačne ukazuje, že verejnosti na tejto téme záleží“.

Iniciatíva Pamätaj verí, „že poslanci vládnej koalície, prezidentom vrátenú novelu zákona o ÚPN „neschvália a konečne sa začne odborná diskusia o téme ÚPN“. Zároveň pripomína, že v pondelok 9. októbra doručili list premiérovi Robertovi Ficovi. Premiér zatiaľ na výzvu mladých ľudí z iniciatívy Pamätaj nereagoval.

Upozorňovali na nedostatky

Občianska iniciatíva Pamätaj tvrdí, že ich snahou je „napomôcť pravdivému skúmaniu minulosti totalitných režimov na Slovensku“, ktorý považujú za účinnú ochranu proti novej vlne extrémizmu a šíreniu nenávisti. Iniciatíva ešte v lete upozorňovala na nedostatky novely zákona o ÚPN. Žiadali, aby sa problémy či napäté vzťahy neriešili novelou.

Namiesto narýchlo pripravených zmien žiadala širokú a dostatočne dlhú odbornú diskusiu o aktuálnych problémoch ÚPN, z ktorej by vzišla novela zákona o ÚPN. Cieľom takejto novely by podľa iniciatívy Pamätaj mala byť moderná inštitúcia, ktorá pomáha odhaľovať obdobia neslobody.

Iniciatíva na tento účel vyzbierala a národnej rade doručila 7 500 podpisov za stiahnutie novely. Pri zmenách ÚPN navrhovali aj rozšírenie obdobia, ktoré skúma ÚPN, až do zániku ŠtB, tiež chceli zmeny organizačnej štruktúry ÚPN tak, že bude existovať riaditeľ ÚPN a následne rada ÚPN, ktorá rámcovo kontroluje a smeruje ÚPN, kým riaditeľ je vrcholným manažérom ÚPN.

Volali aj po tom, že je potrebné zvážiť, či nepridať do archívov ÚPN i zväzky Verejnej bezpečnosti a mnohé ďalšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ŠeligaRobert Fico
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa