Poslanci ĽS NS chcú regulovať rozpočty samospráv, spomínajú neprimerané prevádzkové náklady

ĽS NS
Sprava: Podpredseda strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) Milan Uhrík, predseda strany ĽS NS Marian Kotleba a podpredseda strany ĽS NS a predseda Banskobystrického krajského klubu Ján Mora počas stretnutia na tému: Predstavenie návrhu zákona, ktorý by do budúcnosti limitoval výšku dovolených výdavkov na chod úradov samosprávnych krajov, zhodnotenie závažných hospodárskych prešľapov župana Jána Luntera. Banská Bystrica, 27. apríl 2018. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanci za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko chcú vyšším územným celkom stanoviť maximálnu výšku výdavkov, ktoré môžu vynaložiť na bežnú prevádzku samotného úradu. Do NR SR preto predložili návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, ktorým sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.

Zlyhal samoregulačný mechanizmus

„Zavedenie takýchto finančných stropov posilní rozpočtovú zodpovednosť a povedie k hospodárnejšiemu a uváženejšiemu prerozdeľovaniu finančných prostriedkov v územnej samospráve“, zdôvodňujú svoj návrh predkladatelia s tým, že hlavným dôvodom na predloženie tejto novely zákona je fakt, že vo viacerých VÚC zlyhal prirodzený samoregulačný mechanizmus.

„Zástupcovia VÚC si schvaľujú na svoje vlastné mzdy, odmeny a osobné benefity neúmerne vysoké percento z celkového rozpočtu VÚC. Výdavky na celkovú prevádzku úradov VÚC sa za posledných päť rokov významne zvýšili a trend ukazuje, že toto zvyšovanie bude pokračovať aj ďalšie roky“, uvádzajú kotlebovci.

Kompetencie využívajú len formálne

Prax podľa ĽS NS ukazuje, že viaceré VÚC svoje kompetencie využívajú len formálne a príliš veľké množstvo financií míňajú na svoju vlastnú spotrebu a réžiu.

„Najnovším príkladom neriadeného plytvania na úrovni VÚC bolo predloženie návrhu nového poriadku odmeňovania pre zamestnancov pracujúcich na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja. Neprimerane vysoké mzdové a prevádzkové náklady na úrady VÚC sú takisto aj v iných samosprávnych krajoch, napríklad v Trnavskom samosprávnom kraji alebo v Nitrianskom samosprávnom kraji.

Tie vynaložia na mzdy a odmeny pre nadpriemerne vysoký počet úradníkov aj viac ako tri milióny eur ročne“, argumentujú kotlebovci, ktorí navrhujú, aby na prevádzku úradov VÚC bola stanovená maximálna výška na ročné prevádzkové výdavky úradu na päť percent z bežných príjmov samosprávneho kraja v tom istom kalendárnom roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republiky