Poslanci na voličov kašlú, myslí si drvivá väčšina Slovákov

Parlament, poslanci
Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Poslanci parlamentu sa zodpovedajú vedeniu svojej strany, aj keď by sa mali zodpovedať voličom. Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý robila pre agentúru SITA od 17. do 23. marca na vzorke 1448 respondentov starších ako 18 rokov na území celej republiky.

V prieskume sa ľudí pýtali, komu sa zodpovedajú poslanci národnej rady – voličom, alebo vedeniu svojej politickej strany? Takmer 70 percent opýtaných uviedlo, že poslanci sa zodpovedajú vedeniu strany. Necelých 19 percent si myslí, že voličom.

Odpovedať nevedelo 12,1 percenta respondentov. Poslanci by sa však mali zodpovedať voličom, myslí si viac ako 88 percent respondentov. Naopak, strane by mali skladať účty podľa názoru 4,1 percenta účastníkov prieskumu. Komu sa majú zodpovedať, nevedelo povedať 7,6 percenta opýtaných.

V prieskume sa pýtali aj na to, komu vyhovuje súčasný volebný systém v parlamentných voľbách na Slovensku, keď je krajina jeden volebný obvod – politickým stranám, alebo voličom? Viac ako 70 percent si myslí, že systém vyhovuje politickým stranám.

Volebný systém vyhovuje voličom podľa mienky ôsmich percent opýtaných, podľa 2,5 percenta ľudí je to jedno a odpovedať nevedelo 18,7 percenta účastníkov prieskumu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky