Poslanci nedôverujú schopnostiam Procházku viesť stranu Sieť

Radoslav Procházka
Predseda strany Sieť Radoslav Procházka. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Päť poslancov Siete vyslovilo nedôveru v schopnosti a osobnostné predpoklady Radoslava Procházku viesť stranu. Situáciu chceli riešiť vnútri strany a na sneme a zároveň odmietli akékoľvek vnútrostranícke intrigy.

Svojská odpoveď pána predsedu nenechala na seba dlho čakať a len potvrdzuje, že pochybnosti, ktoré máme, sú viac ako oprávnené,“ píše sa ďalej vo vyhlásení, ktoré poskytli agentúre SITA. Pod vyhlásením sú podpísaní poslanci Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor, Andrej Hrnčiar a Igor Janckulík.

Podľa poslancov nedemokratické spôsoby vedenia strany, riadenie Siete ako súkromnej firmy, nekomunikácia s poslancami Siete, žiadna sebareflexia a hádzanie zodpovednosti na druhých boli veci, ktoré mu vnútri strany vyčítali a po jeho rozhodnutí sa len definitívne potvrdili. Poslanci považujú za potrebné o vzniknutej situácii v strane informovať predsedov koaličných strán. Ako píšu vo vyhlásení, „odmietame ďalšie prepieranie niektorých zvláštnych vnútrostraníckych problémov, ktoré pramenia z osoby predsedu, cez médiá. Sme pripravení predostrieť členskej základní Siete na sneme strany alternatívu a plán na jej ozdravenie a opätovné získanie dôvery u ľudí.“

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka odvolal prvého podpredsedu strany Sieť Andreja Hrnčiara. „V piatok krátko popoludní ma prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar informoval, že má s predsedom strany Smer-SD dohodnuté rokovanie o možnostiach vzájomnej dohody a spolupráce medzi ním a niekoľkými ďalšími poslancami za Sieť na jednej strane a stranami Smer-SD a Most-Híd na druhej strane, mimo oficiálnych štruktúr a poverenia od orgánov Siete,“ píše Radoslav Procházka s tým, že takýto postup je podľa neho prejavom hlbokej neúcty k stanovám Siete, jej snemu a predsedníctvu a rovnako tak aj k jej členskej základni. „Keďže takýto postup vážne a priamo ohrozuje fungovanie Siete, na základe svojej kompetencie podľa stanov som z funkcie prvého podpredsedu odvolal Andreja Hrnčiara a z funkcie člena predsedníctva spoluorganizátora tohto postupu Martina Fedora,“ pokračuje.

Andrej Hrnčiar berie rozhodnutie Procházku na vedomie, zároveň pre agentúru SITA povedal, že Procházka ho tento týždeň požiadal, aby sa vzdal funkcie podpredsedu parlamentu s tým, že Hrnčiar by si mohol dosadiť svojich ľudí na ministerstvo dopravy. Procházka zároveň prejavil záujem, že by sa ujal funkcie podpredsedu NR SR. „Informovali sme partnerov zo Smeru-SD a Mosta-Híd o našich vnútrostraníckych pomeroch s tým, že nebudú mať dopad na koaličnú spoluprácu,“ povedal Andrej Hrnčiar, ktorému je ľúto, že Procházka informoval média o vnútrostraníckej situácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarIgor JanckulíkKatarína CséfalvayováMartin FedorRadoslav Procházka