Poslanci neschválili samostatnú prax pre pôrodné asistentky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Porodnica babatko dieta
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Zmeny v predpôrodnej starostlivosti a starostlivosť po pôrode, ktoré navrhoval nezaradený poslanec Daniel Lipšic a už v súčasnosti europoslankyňa Jana Žitňanská parlamentom neprešli. Väčšina zákonodarcov sa pri hlasovaní zdržala. Predkladatelia navrhovali, aby takúto starostlivosť mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi.

Podľa návrhu mala asistentka navštevovať ženu počas tehotenstva doma

Služba by im bola uhrádzaná z verejného zdravotného poistenia. „Napriek pozitívnym zmenám zákonov v pôrodnej asistencii pôrodné asistentky v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ konštatovali predkladatelia návrhu. Podotýkali, že platná legislatíva umožňuje žene vybrať si nemocnicu, kde porodí, vybrať si môže aj lekára a pôrodnú asistentku, stále však chýba autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu a návštevná služba v šestonedelí.

Pôrodná asistentka mala podľa návrhu poslancov okrem iného navštevovať ženu počas tehotenstva u nej doma, aby získala informácie o jej sociálnom prostredí, rovnako tak mala zisťovať či je pripravená k pôrodu a má základné vybavenie, ktoré bude potrebovať. Budúcu matku by taktiež v domácom prostredí pripravovala na pôrod a radila jej v otázkach týkajúcich sa tehotenstva. Žitňanská však pripomínala, že za poradňu by bol aj naďalej zodpovedný gynekológ.

Návštevy pôrodnej asistentky by pokračovali aj po pôrode. „Po pôrode pôrodná asistentka navštívi mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne raz do týždňa počas obdobia šestonedelia,“ uvádzali v návrhu poslanci s tým, že asistentka by v tomto období napríklad aj sledovala zdravotný stav ženy.

Starostlivosť predchádza popôrodným depresiám

Podľa predkladateľov takáto starostlivosť počas tehotenstva a po pôrode okrem toho, že zohľadňuje bio-psycho-sociálne potreby ženy, prispieva k predchádzaniu a skracovaniu hospitalizácie, k urýchleniu procesu uzdravovania a predchádzaniu popôrodných depresií.

„Cieľom novely nie je nahradenie gynekológov či pediatrov pôrodnými asistentkami ale po vzore z iných vyspelých krajín doplnenie zdravotnej starostlivosti pre tehotné ženy a ženy v šestonedelí,“ konštatovali poslanci. Podotýkali však, že tento návrh by mal pravdepodobne negatívny dopad na zdroje zdravotných poisťovní. O presných číslach nehovorili, ako tvrdili, záležalo by od toho, v akom rozsahu by boli takéto služby využité. Zmeny navrhovali v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJana Žitňanská