Poslanci odobrili transplantačný zákon aj novelu o liekoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lieky_3c.jpg
Foto: Pixabay.com

Ministerstvo zdravotníctva očakáva od transplantačného zákona zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií. Poslanci odsúhlasili aj novelu zákona o liekoch.

Prevozy mŕtvych tiel by mohol uhrádzať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Predpokladá to zákon o odberoch a transplantáciách orgánov, tkanív a buniek (transplantačný zákon), ktorý v stredu schválil parlament.

Ako uviedla pred časom pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková, právna úprava má odstrániť problémy s odbermi orgánov, a to predovšetkým tým, že po odbere orgánov nebola doriešená úhrada za prevoz mŕtveho tela z transplantačného centra do miesta pohrebu, v mnohých prípadoch tieto prevozy financovala rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo očakáva od legislatívnej úpravy zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií. Cieľom návrhu zákona je podľa Luptákovej jednoznačná úprava činností a postupov pri transplantácii orgánov, tkanív a buniek.

Podľa ministerstva má sprehľadniť podmienky darcovstva a s tým spojené činnosti. „Taktiež sa upravujú postupy na zaistenie bezpečnosti a kvality pri darcovstve orgánov, tkanív a buniek,“ doplnila Luptáková. Zároveň zákon implementuje smernice EÚ. Určuje tiež postupy pri výmene orgánu, tkaniva a buniek medzi štátmi EÚ a tretími štátmi, teda ich vývoze a dovoze. Zákon definuje aj postavenie a úlohy Národnej transplantačnej organizácie pri transplantáciách.

Parlament schválil aj novelu o liekoch

Poslanci odsúhlasili aj novelu zákona o liekoch. Hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková pre agentúru SITA ešte v júli vysvetlila, že predložený návrh zákona sa týka liekov, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. „Cieľom návrhu zákona je tiež odstránenie opatrení, pre ktoré Európska komisia začala konanie proti Slovenskej republike o porušení Zmluvy o fungovaní Európskej únie,“ doplnila.

O riešení spomínanej problematiky ministerstvo v rámci pracovných stretnutí diskutovalo aj so zainteresovanými stranami v liekovom reťazci, zástupcami farmaceutického priemyslu – Asociáciou inovatívneho farmaceutického priemyslu a GENAS, Asociáciou dodávateľov liekov, Slovenskou lekárnickou komorou a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. „Výhrady Európskej komisie boli rešpektované. Zákon obsahuje posilnenie zodpovednosti držiteľa registrácie kategorizovaného lieku za dostupnosť kategorizovaného lieku,“ konštatovala Luptáková.

Zodpovednosť za dostupnosť daného lieku sa podľa novely presunie na držiteľa registrácie kategorizovaného lieku. Ten bude mať podľa ministerstva zákonnú právomoc usmerňovať distribučnú cestu lieku až po jeho výdaj v lekárni. „V prípade nedostatku kategorizovaného lieku na trhu v SR bude uložená držiteľovi registrácie pokuta až vo výške jeden milión eur,“ upozornila Luptáková.

Jedným zo zásadných opatrení je podľa ministerstva aj to, že povinnosť dodať lekárni liek bude mať držiteľ registrácie, teda nie distribútor ako doteraz. Okrem iného distribútor už nebude môcť od lekárne vykupovať kategorizované lieky. Výmena liekov bude možná len medzi verejnou a nemocničnou lekárňou, len na účely výdaja lieku.

SLeK: Situácia bola akútna

Prijatie novely zákona o liekoch privítal aj prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. „Samotný výsledok, keď 126 poslancov, tuším, hlasovalo za, svedčí o tom, že zavládla všeobecná zhoda, že to nie je nejaké politické hlasovanie. Ale že tá potreba bola akútna, a ten stav bol už natoľko neúnosný, že poslanci naprieč politickým spektrom sa zhodli, že situáciu je potrebné riešiť,“ povedal novinárom po hlasovaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky