Poslanci odsúhlasil zmeny v zakladaní s. r. o.

Manazment, porada, podnikanie
Foto: Fotobanka Pixmac

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Zakladatelia obchodných spoločností budú musieť splatiť peňažný vklad alebo jeho časť na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky.

V súčasnosti často využívané splatenie peňažného vkladu päťtisíc eur k rukám správcu vkladu tak už nebude možné.

Poslanci Národnej rady SR totiž v piatok schválili novelu Obchodného zákonníka, ktorá túto zmenu zavádza.

Novela sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície. Podľa poslanca za Most-Híd Gábora Gála sa minie účinkom.

Nerieši vraj problém so zakladaním firiem bielych koní na podvody s daňou z pridanej hodnoty, peniaze z účtu v banke sa budú dať vybrať. Na druhej strane tým, ktorí majú čestné úmysly, prinesie zmena zbytočnú administratívnu záťaž.

Poslanec Jozef Mihál (SaS) hovorí, že návrh je namierený proti podnikateľom. „Robíte všetko pre to, aby ste podnikateľom ešte viac zhoršili podmienky na podnikanie,“ odkázal pred časom strane Smer-SD s tým, že pre podporu podnikania by bolo najlepšie znížiť hodnotu základného imania na jedno euro.

Sťažuje sa možnosť klamať

Ministerstvo spravodlivosti konštatuje, že nezavádza žiaden nový model zakladania spoločností s ručením obmedzeným, ale len spresňuje súčasnú úpravu. „Zjednodušene povedané, sťažuje sa možnosť klamať pri zakladaní eseročiek,“ uviedla hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová.

„Pre tých podnikateľov, ktorí majú záujem založiť reálne fungujúcu obchodnú spoločnosť a riadne splatiť povinné vklady do základného imania, sa nič nemení. O určitom sťažení možno hovoriť v prípadoch, ak sa napríklad pomocou obchodnej spoločnosti simuluje živnostenské podnikanie za účelom zbavenia sa zodpovednosti za budúce dlhy,“ skonštatovala.

Žitňanskej návrh neprešiel

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská považuje novelu za zbytočnú. „Fakt, že sa budú peniaze vkladať na účty v banke, nič na právnej istote veriteľov nezmení. Na druhý deň po vzniku môžu byť vklady vybraté a premenené na iný majetok spoločnosti, novela tak nenapĺňa hlavné ciele,“ skonštatovala.

K právnej norme predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce chrániť dcérske spoločnosti pred konkurzmi. „Chcem riešiť situáciu, keď máme s.r.o. s jediným spoločníkom a na jej majetok je vyhlásený konkurz. Podľa dnešnej právnej úpravy konkurzné konanie postihuje aj dcérsku spoločnosť, ktorá môže byť zdravá. Mám skúsenosť, kedy zdravá slovenská spoločnosť mala veľké problémy, keď jej matka v Rakúsku zbankrotovala a bolo veľkým problémom túto dcérsku spoločnosť zachrániť,“ uzavrela. Poslanci však jej pozmeňujúci návrh nepodporili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálLucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky