Núdzový stav a reforma justície, poslanci parlamentu definitívne rozhodnú o zmenách v ústave

NR SR: Rokovanie 16. schôdze
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: SITA/Kancelária Národnej rady SR

Parlament v stredu 9. decembra zamestnajú dve vládne novely, ktoré sa týkajú núdzového stavu. Kabinet navrhuje, aby Národná rada SR obe prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní. Vládna novela zákona o Ústavnom súde SR hovorí, že ústavný súd bude môcť preskúmať rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu.

Núdzový stav možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas predĺžiť najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane. Vyplýva to z navrhovanej novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

S predĺžením núdzového stavu však bude musieť súhlasiť NR SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu. Ako je vysvetlené v dôvodovej správe, ide o vytvorenie ústavnej poistky v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Poslanci majú definitívne schváliť novelu ústavy, ktorá zakotví reformu justície. Tá hovorí o reforme Súdnej rady SR, majetkových previerok sudcov, reforme Ústavného súdu SR, zavedení vekového stropu sudcov či zriadení Najvyššieho správneho súdu SR. Vstúpiť do platnosti má od 1. januára 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRÚstavný súd SR