Aktualizované: Poslanci schválili zákon roka, Slovensko bude mať historicky prvý vyrovnaný rozpočet

Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 5. decembra 11:55

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko má v budúcom roku historicky prvýkrát hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Poslanci totiž v stredu schválili návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021.

Prešiel aj koaličný pozmeňujúci návrh, ktorým sa znížil rozpočtovaný schodok verejnej správy na budúci rok z pôvodných 0,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) na vyrovnanú bilanciu.

S nulovým deficitom by mala verejná správa hospodáriť aj o rok neskôr a v roku 2021 sa v rozpočte projektuje prebytok 0,2 % HDP. Za návrh rozpočtu hlasovalo 79 zo 142 prítomných poslancov. Proti bolo 63 zákonodarcov. Rozpočet teraz poputuje na podpis do prezidentskej kancelárie.

Prešli dva koaličné pozmeňujúce návrhy

Pri stredajšom hlasovaní okrem spomínaného pozmeňujúceho návrhu, vďaka ktorému sa znížením výdavkov kapitoly Všeobecná pokladničná správa o takmer 100 mil. eur zlepšila celková bilancia rozpočtu, prešli aj ďalšie dva koaličné pozmeňujúce návrhy.

V prvom návrhu poslanca za Smer-SD Ladislava Kamenického sa z rozpočtových rezerv zabezpečilo 50 mil. eur na financovanie zdravotníctva cez poistencov štátu a v druhom, ktorý predložil poslanec za SNS Radovan Baláž, sa rovnako z rezerv vyčleňuje 50 mil. eur pre kapitolu pôdohospodárstva.

Tento návrh reaguje na úpravy v návrhu na odvod obchodných reťazcov, po ktorých bude výnos z odvodu nižší, ako sa pôvodne plánovalo. Opozičné pozmeňujúce návrhy týkajúce sa dofinancovania asistentov učiteľov, zariadení sociálnych služieb, údržby a opravy ciest prvej triedy či Slovákov žijúcich v zahraničí, v pléne neprešli.

Pozitívny ekonomický vývoj

Súčasne so zlepšovaním salda verejných financií by sa pritom mal zlepšovať aj pomer verejného dlhu k hrubému domácemu produktu.

Rezort financií predpokladá, že dlh verejnej správy bude postupne klesať z tohtoročných očakávaných 48,7 % HDP na budúcoročných 47,3 % až k úrovni 44,8 % v roku 2021. Úroveň dlhu by sa tak mala dostať pod spodnú hranicu sankčného pásma dlhovej brzdy a zostať by tam mala až do konca rozpočtovaného horizontu.

Rozpočtovým plánom výrazne napomáha pozitívny ekonomický vývoj. Samotný rozpočet je postavený na oficiálnej makroprognóze, podľa ktorej hospodárstvo Slovenska v budúcom roku porastie o 4,5 %, keď sa očakáva opätovné zrýchlenie exportu vďaka nábehu novej produkcie a zvyšovaniu výroby v automobilových závodoch.

Vznikať by mali ďalšie desaťtisíce pracovných miest, miera nezamestnanosti by mala prepisovať nové historické minimá a do roku 2021 klesnúť pod 6 %. Nominálne mzdy by mali v budúcom roku rásť vyše 6-percentným tempom.

Zahrnuli aj odvod pre obchodné reťazce

V rozpočte je pritom zahrnutá aj väčšina vládnych opatrení. Zapracovaný je aj zatiaľ návrh na zavedenie odvodu pre obchodné reťazce, ale tiež zmeny v registračných pokladniach či spotrebnej dani z minerálnych olejov.

V návrhu je tiež zabezpečené krytie 10-percentného rastu miezd, ako aj ďalších dohôd týkajúcich sa zvyšovania platov vo verejnej správe.

Na krytie dopadu prípadných ďalších legislatívnych opatrení je v rozpočte zahrnutá rezerva 400 mil. eur. Zahŕňať má napríklad vplyv zavedenia bezplatného stravovania na školách, rekreačných šekov, zvýšeného vianočného príspevku, zvýšeného daňového bonusu či zníženej sadzby DPH na ubytovanie. Súčasťou návrhu sú však aj ďalšie rezervy.

Pre rok 2019 sa totiž počíta s rezervou na prípadné investície a infraštruktúrne projekty. Ďalšiu rezervu na nasledujúce roky rezort financií nazval Rezerva na vývoj ekonomického cyklu a opisuje ju ako nealokované zdroje v rámci priestoru, ktorý vytvára fiškálny rámec. Ide o sumu 180 mil. eur pre rok 2020 a 500 mil. eur pre rok 2021.

Samotný štátny rozpočet na budúci rok, ktorý parlament schválil vo forme zákona, počíta s celkovými príjmami na úrovni 15,498 mld. eur, celkové výdavky by mali dosiahnuť 17,636 mld. eur a schodok štátneho rozpočtu na rok 2019 sa rozpočtuje na úrovni 2,138 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírRadovan Baláž
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky