Poslanci parlamentu tento rok v pléne strávili 64 dní, pôvodne ich malo byť viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Parlament, Národná rada SR
Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Schôdze Národnej rady Slovenskej republiky tento rok trvali celkovo 64 rokovacích dní.

Pôvodne, podľa harmonogramu schôdzí, ktorý bol schválený na poslaneckom grémiu, mali v rokovacej sále stráviť 80 dní. Zvyčajne sa rokovanie začínalo v utorok a zasadnutie trvalo od 9:00 do 19:00 s dvojhodinovou prestávkou.

Poslanci výnimočne zasadali aj v pondelky

V piatok sa končilo rokovanie zvyčajne o 14:00. Boli však aj výnimky, keď poslanci zasadali aj v pondelky. Počas niektorých schôdzí si poslanci skrátili obedňajšiu prestávku z dvoch na jednu hodinu a rokovali do 20:00. Zákonodarcovia sa okrem schôdzí zúčastňovali aj na zasadnutiach parlamentných výborov, ktorých sú členmi.

Prvá tohtoročná schôdza sa začala 30. januára. V apríli, v júli a v auguste parlament vôbec nezasadal. Najviac dní, trinásť, trvala májová schôdza, ktorú otvorili 9. mája a skončila sa 29. mája. V tomto roku sa konali aj mimoriadne schôdze, a to z iniciatívy opozície.

Vo februári na mimoriadnej schôdzi minister obrany Peter Gajdoš vysvetľoval poslancom Národnej rady SR nákupy vojenskej techniky. Gajdošove vysvetlenie žiadala skupina opozičných poslancov, podľa ktorých sú kroky rezortu obrany pochybné a vytvárajú dôvodné obavy a podozrenia. Poslanci Národnej rady SR neschválili na záver mimoriadnej schôdze návrh uznesenia k dlhodobému plánu a aktuálnemu plánu modernizácie Ozbrojených síl SR.

Odvolávanie Matečnej aj Danka

Poslanci na marcovej schôdzi schválili programové vyhlásenie vlády Petra Pellegriniho. Dôveru vláde vyslovilo 81 poslancov, proti bolo 61, zdržali sa dvaja.

Mimoriadna schôdza, ktorá sa konala v máji, bola venovaná odvolávaniu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej. Vo funkcii ostala aj naďalej. Za návrh opozície vysloviť jej nedôveru na mimoriadnej schôdzi parlamentu po 12-hodinovej rozprave hlasovalo 60 poslancov zo 134 prítomných.

V novembri sa opozícia dvakrát pokúšala odvolať z funkcie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), oba pokusy boli neúspešné. Dôvodom na odvolanie predsedu parlamentu je podľa opozičných poslancov Dankova rigorózna práca, ktorá je údajne plagiátom.

Programom posledného zasadnutia pléna v tomto roku, 3. decembra, bolo opätovné prerokovanie dvojice noviel zákonov, ktoré prezident Andrej Kiska nepodpísal a vrátil na prerokovanie. Oba zákony, zákon o Policajnom zbore, ako a aj zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov plénum opätovne prijalo v pôvodnom znení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky