Poslanci podporili mladých farmárov, pôdu dostanú prednostne

Poľnohospodárstvo
Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Podmienky na podnikanie mladých poľnohospodárov by mali byť priaznivejšie. Vyplýva to z novely zákona o pozemkových úpravách, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Po novom tak Slovenský pozemkový fond (SPF) prednostne prenajme mladému poľnohospodárovi, malému podniku či mikropodniku pozemky na výkon špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby, najviac do 28 hektárov.

SPF môže doterajšiemu nájomcovi znížiť výmeru pozemkov, vhodných na spomínanú činnosť, pri rozsahu od 101 do 500 hektárov maximálne o tri percentá, pri 501 až 700 hektároch do päť percent. Pri 701 až 1 500 hektárov môže fond znížiť výmeru pozemkov najviac o sedem percent a nad 1 501 a viac hektárov je stanovená maximálna hranica desať percent.

Mladý poľnohospodár nesmie pôdu prenajímať

Podľa novely zákona mladý poľnohospodár nesmie nadobudnuté pozemky dať do podnájmu. „Ak špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu vykonáva doterajší nájomca, Slovenský pozemkový fond nezníži výmeru pozemkov. Slovenský pozemkový fond doterajšiemu nájomcovi nezníži výmeru ani na pozemkoch zaradených do viacročného záväzku,“ priblížilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Celkovo by mali mať mladí poľnohospodári k dispozícii 11 tisíc hektárov pôdy na prenájom.

Cieľom novely zákona je podľa rezortu pôdohospodárstva vytvoriť priaznivejšie podmienky pre podnikanie mladých poľnohospodárov. Ministerstvo tým chce súčasne riešiť generačnú výmenu v sektore a podporiť zamestnanosť na slovenskom vidieku, kde je jedným z rozhodujúcich odvetví tvorby pracovných príležitostí práve poľnohospodárstvo.

„Vidiek je a stále bude spätý s poľnohospodárstvom a v súčasnosti existuje príležitosť pre uplatnenie viacerých mladých ľudí v tomto odvetví národného hospodárstva,“ konštatovalo ministerstvo.

Podľa strany Most-Híd ide o marketingový ťah

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona je spomínaná novela len marketingový ťah. „Nie je možné uprieť dobrý úmysel pána ministra, ale už viackrát sme mali možnosť vidieť, že ten úmysel bol viac marketingovým ťahom ako realitou,“ vyhlásil vo faktickej poznámke počas rozpravy k zákonu.

Ako ďalej uviedol Simon, spomínaná novela nevytvorí mladým farmárom priestor na podnikanie. Exminister pôdohospodárstva ju považuje za rovnaké riešenie ako koncepciu, ktorú predložil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek v roku 2012, aby pomohol farmárom, ktorí boli postihnutí suchom. „Zo 16 tisíc farmárov sa prihlásili štyridsiati, takže aj toto asi rovnako dopadne,“ poznamenal.

Poslanec za Smer-SD Marian Záhumenský vníma novelu zákona ako krok správnym smerom. „Myslím si, že treba pochváliť rezort za to, že hľadá cestu, akým spôsobom môže pomôcť začínajúcim farmárom, tým, ktorí majú problém a chcú hospodáriť, aby sa dostali k nejakej pôde,“ povedal. Podľa Záhumenského je spomínaná novela prvým krokom a život ukáže, ako sa bude uplatňovať v praxi.

Novela zákona nadobúda účinnosť od 1. januára budúceho roka, nakoľko Slovenský pozemkový fond má približne 75 percent zmlúv, ktoré končia ku koncu tohto roka. „Bolo by vhodné uplatniť zníženie prenajímania pôdy veľkým farmárom v prospech malých a mladých poľnohospodárov,“ uzavrelo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Jahnátek
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky