V parlamente pokračovala mimoriadna schôdza, hlasovanie presunuli na utorok (video)

NR SR: Rokovanie 58. schôdze
Zľava: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a poslanec NR SR Robert Fico počas rokovania pokračujúcej mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 20. február 2020.
  • aktualizované 21. februára 14:52

V parlamente v piatok pokračovala 58. mimoriadna schôdza parlamentu. Poslanci najprv dokončili rozpravu o skrátenom legislatívnom konaní k zrušeniu diaľničných známok od začiatku budúceho roku a následne sa venovali aj prídavkom na deti.

Hlasovať o tom, či skrátené legislatívne konanie prejde, sa malo o 12.00, ale bolo posunuté na 12.15. Poslanci najprv riešili procedurálny návrh poslankyne Anny Zemanovej, aby bolo schôdza ukončená. Toto však neprešlo, keďže z 85 prítomných poslancov, tento návrh podporilo iba 17 zákonodarcov, 59 ich bolo proti, zdržalo sa osem a jeden nehlasoval.

Pri následnom hlasovaní o prvom predkladanom návrhu na skrátené legislatívne konanie, už parlament nebol uznášaniaschopný a rovnako sa skončil aj druhý pokus o 12.35. Na oboch sa zúčastnilo iba 68 zákonodorcov. Okrem poslancov za Smer-SD, SNS a ĽSNS hlasovali len nezaradení poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová a poslanec za Most-Híd Eduard Adamčík. Na druhom hlasovaní sa tiež zúčastnilo len 68 poslancov. Opoziční poslanci s výnimkou poslancov za ĽSNS sa na hlasovaní o skrátenom konaní nezúčastnili.

Hlasovanie o návrhoch na skrátené legislatívne konanie k zavedeniu trinástych dôchodkov, zdvojnásobeniu prídavkov na deti a k zrušeniu diaľničných známok tak parlament presunul na utorok o 10:00. Žiadna tragédia sa nedeje, skutočná skúška príde v utorok 25. februára. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal šéf parlamentu Národnej rady SR (NR SR) a predseda Slovenskej národnej rady (SNS) Andrej Danko.

„Hlasovanie ukázalo, kto a ako úprimne to myslí s podporou predložených návrhov zákonov. Pri hlasovaní sme si otestovali, aký je súčasný stav pri rozhodovaní o tom, či vládne návrhy zákonov prerokujeme v skrátenom legislatívnom konaní. Žiadna tragédia sa však nedeje, skutočná skúška príde v utorok,“ uviedol Danko. Podľa šéfa parlamentu sa v daný deň ukáže skutočný charakter niektorých poslancov. Potvrdil, že už s nikým neplánuje o podpore zákonov rokovať. „Kto chce, nech hlasuje a kto nechce, nech nehlasuje,“ povedal Danko.

Rozprava k Istanbulskému dohovoru

Po neúspešných hlasovaniach piatkové rokovanie parlamentu pokračovalo do 14.00 a riešil sa Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor.

Členovia zákonodarného orgánu majú rozhodnúť o tom, či vyslovia súhlas s týmto dohovorom. Očakáva sa, že parlament s dokumentom súhlas nevysloví. V uznesení dohovoru je taktiež napísané, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi. Mimoriadna schôdza bude pokračovať v utorok od 9.00.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) v rozprave označil za „pokrivený uhol pohľadu“, že „údajne domáce násilie je rodovo podmienené“. Ak alkoholik podľa poslanca týra svoju ženu, nerobí to preto, že ide o druhé pohlavie, ale preto, že je to „hovädo“ a má byť potrestané.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová vyhlásila, že je najvyšší čas prestať sa zaoberať dohovorom. Podľa nej nemá len odborný, ale aj ideologický a politický charakter a „takto sa zmluvy odstraňovania násilia na ženách nerobia“.

Poslankyňa Simona Petrik z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu povedala, že sa len „múti voda a fakty“. Odmietla, že by Istanbulský dohovor mal ideologický charakter. „Jediná zmena pohľadu muža na ženu je tá, aby muž k žene pristupoval ako v rovnocennej partnerke,“ zdôraznila. Podľa nej muž sa nemá správať k žene nadradene, „to je jediný rodový stereotyp, ktorý chce dohovor búrať“.

Rozprava k prídavkom na deti

Ondrej Dostál (SaS) v parlamentnej rozprave upozornil, že vláda nemá zákonný dôvod na schvaľovanie návrhu novely zákona o prídavku na dieťa v skrátenom legislatívnom konaní. „Vláda sa nám pokúša nahovoriť, aby sme vo februári rokovali o skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona, ktorý má byť účinný o desať mesiacov,“ povedal.

Vládny kabinet podľa Dostála návrh na zrýchlené konanie nijako neodôvodnil. „Aké základné práva sú ohrozené, aké hospodárske škody hrozia štátu? Ako je ohrozená bezpečnosť štátu?,“ spýtal sa poslanec za SaS. Vláda sa podľa neho ani nedokázala tváriť, že existujú dôvody na skrátené legislatívne konanie. „Nedokázali ste na to nahovoriť ani Most-Híd,“ upozornil.

Ako dodal, vládna koalícia mala na výraznejšie zvýšenie prídavku na dieťa celé volebné obdobie. „Je to bezbrehý populizmus a predvolebná kampaň,“ povedala nezaradená poslankyňa Natália Blahová. Zdôraznila, že strana Smer-SD na rodiny celé roky „vytrvale kašlala“.

Poslanci PS/Spolu blokovali parlament

Členovia zákonodarného orgánu vo štvrtok 20. februára ukončili rozpravu k návrhu na skrátené legislatívne konanie o zavedení trinástych dôchodkov. Zákonodarcovia tak prerokovali prvý bod zo sedembodového programu mimoriadnej 58. schôdze parlamentu. Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) počas rozpravy vo svojich vystúpeniach čítali o všetkých kauzách Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) za vládnutia tejto strany.

V rokovaní počas schôdze sa vo štvrtok podarilo pokračovať po tom, ako poslanci z koalície Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) opustili rečnícky pult a rokovaciu sálu. Urobili tak po príchode predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý svoj príhovor začal pri jednom z náhradných rečníckych pultov. Šestica Martin PoliačikJozef MihálMiroslav BeblavýSimona PetríkViera Dubačová a Alan Suchánek blokovala  parlament od utorka 18. februára.

Za program schôdze v utorok z prítomných 92 poslancov, za hlasovalo 78, proti bolo 13, jeden sa zdržal a jeden nehlasoval. Podporili ju poslanci Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD)Slovenskej národnej strany (SNS)Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), Eduard Adamčík z klubu Most-Híd či nezaradení poslanci okolo Ľubomíra Galka, ktorí pred časom odišli zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) a vstúpili do Demokratickej strany.

Prídavky na deti aj 13. dôchodky

Poslanci na 58. mimoriadnej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní rokujú o trinástom dôchodku, prídavkoch na deti, diaľničných známkach a o Istanbulskom dohovore. Zámer zvolať mimoriadnu schôdzu k predmetným témam oznámil na tlačovej konferencii 11. februára predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Podmienkou predsedu parlamentu a šéfa Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka na zvolanie schôdze bolo to, aby vláda predložila do parlamentu aj Istanbulský dohovor a zrušenie diaľničných známok. Zámer Smeru-SD zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici.

Politológ Grigorij Mesežnikov to označil za populistický ťah a zúfalý pokus Smeru-SD osloviť voličov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom