Poslanci posunuli novelu o potravinách do druhého čítania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chlieb, obchod, potraviny
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Novelu zákona o potravinách, ktorá okrem iného zavádza aj povinnosť obchodov umiestniť potraviny s dátumom spotreby nižším ako 48 hodín na osobitné regály, posunuli v stredu poslanci Národnej rady SR do druhého čítania.

Vládny návrh zákona z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zavádza taktiež oznamovaciu povinnosť pre príjemcov potravín z členských štátov EÚ, ako aj z tretích krajín. Podľa tohto nariadenia je príjemca povinný najneskôr 24 hodín vopred nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe príchod zásielky, jej určenie, krajinu pôvodu, druh a množstvo.

S týmto krokom nesúhlasia obchodníci, pre ktorých to bude podľa ich slov mimoriadna administratívna záťaž.

Novela určuje aj výšku pokút v závislosti od veľkosti podniku, ktoré má možnosť udeliť Štátna veterinárna a potravinová správa.

Maximálna pokuta pre malých prevádzkovateľov bude v prípade schválenia 100 tis. eur, pre stredných 150 tis. eur a veľkým prevádzkovateľom hrozí najvyššia pokuta 200 tis. eur. Ak spoločnosti v priebehu jedného roka opätovne porušia zákon, hrozia im dokonca pokuty v rozmedzí od 500 tis. eur do 2 mil. eur.

Návrh zákona umožní taktiež inšpektorom regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vykonávať kontrolu aj v inom územnom obvode ako v tom, kam patria. Cieľom je podľa ministerstva pôdohospodárstva zvýšiť efektívnosť úradnej kontroly a ochrany spotrebiteľa. Rezort pôdohospodárstva do zákona zakomponoval taktiež podmienky pre prevádzkovateľov, ktorí predávajú potraviny cez internet a spresnil pre nich pravidlá týkajúce sa uvádzania produktov na trh. Zákon predpokladá aj postupné zrušenie potravinového kódexu, keďže podrobnosti o bezpečnosti potravín, o výrobe, manipulácii a o umiestňovaní na trh budú upravené nariadeniami vlády.

Súčasťou novely zákona o potravinách bolo pôvodne aj ustanovenie o takzvaných tabuliach hanby. Návrh stanovoval obchodníkom povinnosť informovať na tabuli o nedostatkoch, ktoré pri kontrole potravín zistila štátna inšpekcia. Vláda však toto ustanovenie na svojom rokovaní z novely vypustila, keďže za jeho prijatie mal hlasovať iba šéf agrorezortu Zsolt Simon.

Poslanci odobrili rušenie krajských veterinárnych správ

Poslanci Národnej rady SR odobrili v prvom čítaní novelu zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorou sa majú rušiť krajské veterinárne a potravinové správy a ich kompetencie sa majú presúvať na regionálne inšpekcie. O prácu by tak malo prísť 80 zamestnancov a štát by mal v tomto roku ušetriť približne 600 tis. eur. Novela reaguje aj na problémy s chovom exotických zvierat, keď zavádza ohlasovaciu povinnosť pre chovateľov takýchto zvierat. Databáza chovu exotických zvierat má pomôcť aj Úradu verejného zdravotníctva, keďže poskytne prehľad o tom, kto a kde exotické zvieratá chová.

Zákon reflektuje aj na požiadavku ochrancov zvierat, keď budú môcť odchyt túlavých zvierat vykonávať iba odborne spôsobilé osoby. Súčasťou novely je aj reštrukturalizácia podriadených organizácií, v rámci ktorej sa centrálna evidencia zvierat prenesie zo štátneho podniku Plemenárske služby na ŠVPS. Náklady na veterinárne vyšetrenia zvierat, ktoré poranili človeka, bude po novom uhrádzať štát, ktorý spolu s obcami bude musieť taktiež zriaďovať útulky a karanténne stanice.

Novela sprísňuje aj podmienky používania veterinárnych liečiv. Ak chovateľ neumožní vykonať kontrolu bezpečnosti krmív či veterinárnej starostlivosti na svojej farme, veterinári nepovolia uvoľnenie zvierat z takéhoto chovu do ďalšieho procesu potravinového reťazca.

Novela taktiež ruší stálu územnú pôsobnosť veterinárnych inšpektorov

Tú budú vykonávať kontroly v rôznych regiónoch Slovenska. Upravuje a dopĺňa sa ich právomoc kontroly pri preprave zvierat a záznamových zariadení pre cestnú dopravu. Návrh zákona reflektuje aj na ďalšie zmeny legislatívy Európskej únie v oblasti zdravia zvierat a pohody zvierat, dovozov z tretích krajín, vývozov do tretích krajín, obchodu v rámci Európskej únie a v oblasti nakladania so živočíšnymi vedľajšími produktmi neurčenými na ľudskú spotrebu, ktorá sa zosúladí s požiadavkami únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia