Poslanci pravice udali kolegov, premiér ich poslal do kúta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jozef čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Poslanci pravice udali kolegov, píše denník Sme vo svojom štvrtkovom vydaní o vyšetrovaní hlasovania pri voľbe generálneho prokurátora.

Na internete niekto zverejnil dokumenty z vyšetrovania prokuratúry. Exposlanec Mosta-Híd podľa Sme vypovedal o Radičovej kóde. Béla Bugár naznačuje, že je to pomsta.

Pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 som nemohol hlasovať tak, ako som chcel, oznámil podľa Sme bývalý poslanec Mosta-Híd Igor Sidor vo výpovedi pred prokurátorom.

Stojí si za tým aj dnes. „Doteraz sa za to hanbím“. Strany vtedajšej koalície podľa Sidora poslancom nariadili, ako majú hlasovať, čím mohla byť porušená tajnosť voľby. Prokuratúra to vyšetruje ako podozrenie z trestného činu sabotáže.

Denník upozornil, že na internete niekto v stredu zverejnil časti výpovedí Sidora, exposlanca KDH Andreja Ďurkovského a Vladimíra Matejičku zo Smeru, ktorý bol pri voľbe skrutátorom. Generálna prokuratúra sa od zverejnených dokumentov dištancovala. Sidor aj Matejička však ich pravosť pre Sme potvrdili. S Ďurkovským sa redakcii nepodarilo spojiť.

Video: Poslanci zvolili za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša (17. júna 2011)

Radičovej kód

Poslanci
Foto: SITA/AP

Vo výpovedi z októbra 2012 Sidor podľa Sme opisuje, ako šéf poslaneckého klubu strany Most-Híd prišiel pred voľbou v máji 2011 a oznámil, ako majú jeho ľudia hlasovať.

„Mali sme hlasovacie lístky zoškrtávať, zdá sa mi, vodorovne. Tým sa mali stať hlasovacie lístky neplatnými, čo sa aj stalo v mojom prípade,“ informovalo Sme o výpovedi Sidora. Dodal, že sa podriadil rozhodnutiu, hoci s ním nebol vnútorne stotožnený.

Predsedom poslaneckého klubu strany Most-Híd bol aj vtedy jeho súčasný šéf László Solymos. Dohodu, o ktorej vypovedal Sidor, včera odmietol

. „Bolo to tajné hlasovanie a každý mohol hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia,“ tvrdil Solymos Sme. Prečo Sidor vypovedal inak, nevie. Podľa Sidora, naopak, pravdu nehovorí Solymos. „Chcel by som, aby mi to povedal medzi štyrmi očami“.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár naďalej popiera, že by jeho poslanci hlasovali podľa systému, ktorý predseda Smeru Robert Fico vtedy nazval Radičovej kódom. Poukázal na to, že Sidor pred vlaňajšími voľbami nebol spokojný s miestom na kandidátke a rozhodol sa vystúpiť zo strany. „Nechcem povedať, že toto je pomsta. Ale prečo nikto iný z poslancov netvrdí to, čo hovorí on?“

Video: Systém voľby generálneho prokurátora treba podľa prezidenta zmeniť (17. decembra 2012 )

Hlavným aktérom mal byť podľa Ďurkovského Sulík

Durkovsky
Foto: SITA/Andrej Kližan

Ďurkovského, ktorý musel odísť z KDH, vypočúvali ešte v októbri 2011. Rovnako aj Matejičku. Ďurkovský podľa Sme vypovedal, že pred hlasovaním si ho zavolal Pavol Hrušovský a oznámil mu, že nesmie byť zvolený Dobroslav Trnka.

„A je mojou povinnosťou v tomto zmysle hlasovať“. Dodal, že každá strana mala vlastný postup, ako spraviť hlasovacie lístky neplatnými.

„Osobne sa domnievam, že hlavným aktérom v tejto veci bol vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík“. Ten si podľa Ďurkovského svoj lístok fotil mobilom, „čo som mal možnosť vidieť na vlastné oči“.

Sulík to v stredu pre Sme označil za nezmysel. Aj to, že by si fotil svoj lístok pred hlasovaním:„Ako to videl? Vliezol mi do kabínky?“

Hrušovský nevylučuje, že sa pred voľbou stretol s Ďurkovským. „Na detaily si nepamätám. Na žiadne kódy si nespomínam“.

Systém hlasovania vtedajšej koalície vo výpovedi podľa denníka opísal Matejička zo Smeru. Je však prekvapený, ako jeho svedectvo z prokuratúry uniklo. „Ja som žiadnu kópiu neprevzal“. Vyšetrovanie sabotáže sa stále vedie proti neznámemu páchateľovi. „Vykonávajú sa výsluchy svedkov – poslancov vtedajšej Národnej rady SR,“ dodala hovorkyňa Vladimíra Gedrová.

Smer chce koniec „divadla“

Kalinak
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Strana Smer-SD prostredníctvom predsedu a premiéra Roberta Fica vyzýva súčasnú opozíciu, aby stiahla z parlamentu návrh na obžalobu prezidenta za to, že nevymenoval zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

„Aby skončili túto trápnu frašku a hanbili sa niekde v kúte,“ vyhlásil Fico na tlačovej besede.

Na „divadle“ sa podľa Fica zúčastnil aj Čentéš, podľa premiéra stiahnutím kandidatúry na spomínanej voľbe pomohol pri uplatnení kontrolného mechanizmu, pričom uviedol „nepravdivý dôvod svojej absencie“.

Fico pripomenul, že Čentéš svoje rozhodnutie nekandidovať zdôvodnil podozrením z kupovania poslancov.

Sme pripomína, že ide o voľbu, v ktorej v máji 2011 kandidovali na post generálneho prokurátora Jozef Čentéš a Dobroslav Trnka. Čentéš pred hlasovaním odstúpil, zostal iba Trnka.

Premiérka Iveta Radičová hrozila, že v prípade zvolenia Trnku podá demisiu. Hlasovalo všetkých 150 poslancov, za Trnku bolo 70. Koalícia mala aj s nezávislými poslancami 79 hlasov. Proti Trnkovi bolo 17 poslancov, zdržalo sa 29 a 34 hlasov bolo neplatných. Po voľbe podal Trnka ústavnú sťažnosť, v ktorej namietal, že koalícia mala dohodu, ako zmariť jeho zvolenie. Ústavný súd sťažnosť zamietol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Béla BugárDobroslav TrnkaIveta RadičováJozef ČentéšLászló SólymosPavol HrušovskýRobert Fico