Poslanci preberú dôchodky, Kiska vystúpi v parlamente

Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska verí, že transparentné zásady odvolávania sudcov nad 65 rokov všetkým umožnia, aby sa v budúcnosti zodpovedne pripravili na prirodzenú generačnú výmenu. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Diskusia o minimálnych dôchodkoch, vianočnom príspevku k dôchodku, zmenách v spôsobe platenia dane z pridanej hodnoty, migranti či novela školského zákona je témou 53. schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začala o 13:00, má 101 bodov. Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok 18. júna prednesie poslancom správu o stave republiky.

Parlament bude diskutovať o migrantoch

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) po dohode s poslancami a členmi vlády navrhol rozšíriť program schôzdze o rozpravu k riešeniu migračných výziev. „Cítim, že poslanci sa k tomu chcú vyjadriť,“ vysvetlil Pellegrini. Poslancov predseda NR SR vyzval, aby sa podieľali na príprave uznesenia k situácii s migrantmi.

Národná rada neschválila návrh poslanca za OĽaNO Miroslava Kadúca, podľa ktorého mal špeciálny prokurátor predložiť do parlamentu správu o vývoji korupčných trestných činov na území SR. Nezaradená poslankyňa Magda Vášáryová neuspela s návrhom, aby minister kultúry Marek Maďarič predložil do parlamentu správu o Matici slovenskej. Podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO) nepresadila, aby vláda informovala NR SR o stave prípravy návrhu zákona o násilí páchanom na ženách a zákona o obetiach.

Kiskovi sa nepáči výška minimálnych dôchodkov

Kiska vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má od začiatku júla tohto roku na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Hlave štátu sa nepozdáva to, že sporitelia v druhom pilieri majú mať nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako osoby, ktoré v sporivom pilieri neboli.

„Niet legislatívneho vyjadrenia nevyhnutnosti takej právnej úpravy, ktorá diskriminuje dôchodcov, ktorí boli zároveň v druhom pilieri,“ uviedol prezident v zdôvodnení svojho rozhodnutia. Penzisti, ktorí boli sporiteľmi v druhom pilieri, sú podľa Kisku znevýhodňovaní len pre svoju účasť v kapitalizačnom pilieri.

„Takúto právnu úpravu podľa môjho názoru možno považovať za priamu diskrimináciu,“ uviedol. Prezident preto navrhuje, aby mali sporitelia v druhom pilieri nárok na rovnakú výšku minimálneho dôchodku, ako tí, ktorí boli účastníkmi výlučne štátneho priebežného dôchodkového systému.

Novelu zákona o sociálnom poistení schvália v pôvodnej podobe

Novele zákona o sociálnom poistení vyčíta prezident aj to, že zásluhovo definovaný princíp nároku na minimálny dôchodok tak, ako ho upravuje schválený zákon, vytvorí v praxi viaceré kategórie dôchodcov s nízkymi príjmami.

Premiér Robert Fico už potvrdil, že poslanci za Smer-SD novelu zákona o sociálnom poistení schvália v pôvodnej podobe. Sporitelia v druhom pilieri tak budú mať nárok na nižšiu minimálnu penziu ako tí, ktorí zostali výlučne v štátnom dôchodkovom systéme.

Parlament v prvom čítaní prerokuje aj novelu zákona o DPH, podľa ktorej by mohli malí podnikatelia štátu odviesť daň až po tom, keď im odberatelia zaplatia za ich tovary a služby. Súčasne sa podľa rezortu financií odkladá vznik práva na odpočítanie dane z kúpených tovarov a služieb až do momentu zaplatenia.

Na schválenie čaká aj novela školského zákona

Opatrenie by podľa vládneho návrhu mohli využívať tí podnikatelia, ktorých ročný obrat neprekročil 75-tisíc eur. Zástupcovia malých a stredných podnikateľov žiadali navýšenie tejto hranice. Minister financií Peter Kažimír po stretnutí s podnikateľmi konštatoval, že hranica sa zvýši na 100-tisíc eur.

Na definitívne schválenie čaká novela školského zákona. Štát na základe pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka k zákonu bude prispievať školám na žiakov, ktorí sa zúčastnia v škole v prírode alebo na lyžiarskom výcviku. Z návrhu školského zákona vyplýva, že ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a následne sa uskutoční úplne nové výberové konanie.

Poslanci prerokujú aj návrh novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje, aby sa na konci tohto roka rovnako ako vlani o 12,74 eura zvýšila suma vianočného príspevku pre tých poberateľov dôchodkových dávok, ktorých dôchodkový príjem nepresahuje dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaErika JurinováMarek MaďaričPeter KažimírPeter PellegriniRobert Fico