Aktualizované: Poslanci prelomili veto Kisku a opätovne schválili Dankov odvod obchodných reťazcov

obchod
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 13. decembra 17:19

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR vo štvrtok schválili v pôvodnom znení návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov z dielne SNS, ktorý vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie prezident Andrej Kiska.

Osobitný odvod budú platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Za tento zákon hlasovalo 78 poslancov NR SR zo 135 prítomných.

Odvod zohľadňuje tiež špecifiká prevádzok

Výluka z odvodu platí pre malé a stredné podniky vo všeobecnosti, podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potraviny a rovnako aj pre maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentnú skupinu potravín.

Zo zákona je vypustená aj definícia obchodnej aliancie. Odvod zohľadňuje tiež špecifiká prevádzok, ktorých sa týka zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Prevádzky v takýchto regiónoch rovnako nebudú zaťažené odvodom.

Na základe novelizácie zákona o dani z príjmov sa osobitný odvod obchodných reťazcov bude považovať za daňový výdavok až po jeho zaplatení. Osobitný odvod obchodných reťazcov začne platiť od 1. januára 2019.

Sulíkovci sa obrátia na ústavný súd

Opozičná strana SaS sa po opätovnom schválení zákona o osobitnom odvode obráti na Ústavný súd SR, aby preskúmal štátnu ochranu hospodárskej súťaže a zároveň strana prehlasuje, že pri prvej príležitosti zruší Dankov osobitný odvod. Informovala o tom vo štvrtok strana SaS v tlačovej správe po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidenta Andreja Kisku pri tomto zákone.

Poslanci vládnej koalície podľa SaS ukázali občanom, a to nielen na Slovensku, že na nich neplatia žiadne rozumné argumenty odborníkov, ľudí z obchodu i prezidenta. Platí na nich len logika oligarchov, ktorí chcú získať výhody na úkor celej spoločnosti.

„Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce devastuje hospodársku súťaž, diskriminuje podnikateľov na trhu a v konečnom dôsledku poškodí spotrebiteľov. Jednak vyššími cenami potravín a jednak tým, že zneatraktívni Slovensko pre podnikanie v obchode,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Okrem toho reálne hrozí, že Slovensko bude musieť vybraté peniaze z takéhoto odvodu obchodníkom vrátiť. Avšak tieto financie by už nešli späť zo štruktúr rezortu pôdohospodárstva, ale poskladali by sa na ne všetci občania Slovenska zo štátneho rozpočtu. Navyše, súčasná nezodpovedná koalícia toto bremeno prenáša zrejme na budúcu vládu,“ upozornila Kiššová.

Strana SaS sa teraz podľa svojich slov zasadí, aby hospodársku súťaž preskúmal Ústavný súd SR, pretože Ústava SR explicitne hovorí, že na Slovensku funguje sociálne-trhová ekonomika a štát chráni hospodársku súťaž. Všetky tieto tri atribúty boli podľa SaS porušené – princípy trhu, sociálne aspekty i hospodárska súťaž. „Bez ohľadu na výsledok Ústavného súdu SR strana SaS pri prvej príležitosti tento nezmyselný zákon zruší,“ avizoval predseda SaS Richard Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaJana KiššováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky