Poslanci prelomili Kotlebovo veto, divadlo dostane dotáciu

Marian Kotleba
Predseda BBSK Marian Kotleba počas TB na tému: vyjadrenia prezidenta SR k výsledkom parlamentných volieb na Úrad BBSK v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 8. marec 2016. Foto: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja schválilo dotáciu 9 000 eur pre Divadlo Štúdio tanca. Schválenie bolo jednomyseľné a poslanci tak prelomili veto predsedu kraja Mariana Kotlebu, ktorý uznesenie z predchádzajúceho rokovania o zvýšení finančných prostriedkov pre divadlo odmietol podpísať. Pre Divadlo Štúdio tanca je to satisfakcia za minuloročnú kauzu zrušenia medzinárodného festivalu pod názvom Dni tanca pre vás. Na uskutočnenie jeho 11. ročníka získalo divadlo grantovú dotáciu od ministerstva kultúry. Dotačnú zmluvu však Kotleba nepodpísal.

Tohtoročnú iniciatívu na pomoc divadlu v radoch krajského parlamentu podporil aj poslanec Ľubomír Motyčka. „Divadlo Štúdio tanca sa vyprofilovalo na súbor, ktorý je na vysokej umeleckej úrovni nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom kontexte. Napriek tomu ho chcel Kotleba z pozície predsedu kraja zrušiť. To v žiadnom prípade nepripustíme a snažíme sa divadlu pomôcť, ako sa len dá,“ uviedol pre agentúru SITA.

Neľahkú etapu v živote súboru umelecky vyjadrila jeho riaditeľka Zuzana Ďuricová Hájková v divácky úspešnom predstavení Jadro, ktoré malo premiéru v decembri minulého roka a je v repertoári divadla dodnes. Ide o príbeh človeka, ktorého istoty sú otrasené. Moment zlomu nastáva nečakane a prináša okamžitú zmenu situácie. To, čo doteraz platilo, už nie je. „V ďalšej rovine príbehu, ktorá úzko súvisí s tou prvou, som sa chcela podeliť o bezprostrednú životnú skúsenosť, keď dialóg nebol možný. Keď mňa, nás, našu prácu posúdil Vodca a mnohí ďalší to bez výhrad akceptovali. Preto v príbehu vstupuje do hry hlas Vodcu. Prehovorí s istotou vlastného úsudku vtedy, keď ľudia tápu a stoja pred otvorenými otázkami, ktoré by mali a mohli riešiť, keby sa chceli troška ponamáhať. Lenže prijať pokyn Vodcu je pohodlnejšie a často bezpečnejšie. Vodca prináša riešenie…,“ uviedla autorka pred premiérou predstavenia.

Divadlo Štúdio tanca získalo v poslednom období dve významné ocenenia. Členovi umeleckého súboru Jakubovi Jeňovi udelil Literárny fond výročnú cenu za rok 2015. Získal ju za tanečný výkon človeka na ceste v predstavení Roots. Túto inscenáciu v réžii Jozefa Vlka a choreografii Stanislavy Vlčekovej uviedlo divadlo začiatkom vlaňajšieho roka a stále sa teší obľube divákov. V marci tohto roku udelili Ceny ministra kultúry siedmim profesionálnym umelcom a umeleckým zoskupeniam za rok 2015. Medzi ocenenými bolo aj Divadlo Štúdio tanca. Cenu získalo za významný prínos k rozvoju slovenského tanečného umenia vytvorením zázemia pre vznik množstva nových diel pôvodnej autorskej tvorby, ktoré mali výrazný vplyv na vývoj súčasného tanca na Slovensku a za úspešnú propagáciu slovenského tanečného umenia v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Kotleba
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)