Poslanci prelomili veto prezidenta Kisku, schválili novelu zákona o súdoch

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a opätovne schválili novelu zákona o súdoch, ktorá zavádza výnimku z plošného sprístupňovania súdnych rozhodnutí.

Sprístupňovať sa nebudú súhlasy súdu s poskytnutím údajov, ktoré tvoria predmet telekomunikačného tajomstva a tiež súhlasy na použitie informačno-technických prostriedkov a príkazov súdu vydávaných podľa Trestného poriadku. Zároveň však platí výnimka, že dotknutá osoba, teda napríklad osoba, proti ktorej sa použili informačno-technické prostriedky, by mala prístup k súhlasu súdu vo svojej veci, ak tým nedôjde k ohrozeniu alebo zmareniu plnenia úloh štátu.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vetoval novelu zákona o súdoch, pretože podľa neho výrazne obmedzí verejnú kontrolu súdnych rozhodnutí. Prezident preto navrhoval poslancom Národnej rady SR, aby zákon neprijali ako celok, keďže jeho obsah je v rozpore s princípmi právneho štátu. Ide napríklad o súhlas súdu s poskytnutím údajov tvoriacich predmet telekomunikačného tajomstva, súhlas na odpočúvanie a podobne.

„Odstránenie takejto verejnej kontroly musí byť vždy odôvodnené objektívnymi a dokázateľnými skutočnosťami,“ zdôraznil Kiska. Upozornil, že ani vláda SR, ani národná rada existenciu mimoriadnych okolností či ohrozenie bezpečnosti, ktoré mali viesť k schváleniu zákona, nijako nezdôvodnili. Navyše, novela nebola ani predmetom pripomienkového konania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky