Poslanci prerokujú vlastné platy aj exekučný poriadok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR
Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas rokovania mimoriadnej 8. schôdze Národnej rady SR na vyslovenie nedôvery premiérovi Ficovi. Bratislava, 6. júl 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Vládne návrhy z dielne ministerstva financií, z rezortu spravodlivosti, z ostatných rezortov a aj návrhy zákonov z dielne opozície čakajú poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prerokovanie na jedenástej schôdzi parlamentu. Na zasadnutí, ktoré sa začína v utorok 22. novembra o trinástej hodine, by mali zákonodarcovia prerokovať 65 bodov programu.

Návrh zmrazovania platov ako prvý predložil Matovič

Úpravou platových pomerov niektorých ústavných činiteľov sa budú poslanci zaoberať počas schôdze niekoľkokrát. Návrh na zmrazovanie platov niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky ako prvý predložil opozičný poslanec za OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý zároveň vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby vláda predložila taktiež návrh novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov a aby ho plénum NR SR mohlo prerokovať v skrátenom legislatívnom procese. Matovič zrýchlený proces žiadal preto, aby poslanci nedostali počas prvých mesiacov budúceho roka vyššie platy ako dostávajú tento rok. Na schôdzi poslanci prerokujú aj vládny návrh na zmrazenie platov.

„Návrhom zákona sa na rok 2017 navrhuje neuplatniť zvýšenie platu ústavných činiteľov podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov pre poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov kontrolného úradu, verejného ochrancu práv. Uvedené sa súčasne vzťahuje aj na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, vedúceho ostatného ústredného orgánu štátnej správy a komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorých platové pomery sú naviazané na platové pomery poslanca. Výška ich platových pomerov sa navrhuje ponechať na úrovni roka 2016,“ zdôvodňuje.

Systémová úprava platov poslancov

Aby sa nemuseli platy každoročne zmrazovať, nezávislý poslanec NR SR Miroslav Beblavý navrhuje systémovú úpravu platov poslancov. Poslanec si myslí, že plénum parlamentu by sa malo zaoberať skutočnými problémami občanov a nie každoročne otvárať otázku platu ústavných činiteľov.

„Za účelom systémového riešenia sa navrhuje zníženie paušálnych náhrad poslancov Národnej rady SR z doterajšej výšky 1,8-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok, ak má poslanec trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, na 1,5-násobok. Rovnako sa navrhuje zníženie pri poslancoch s trvalým pobytom mimo Bratislavského kraja, a to z 2,1-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok, na 1,8-násobok,“ vysvetľuje Beblavý v dôvodovej správe.

Zároveň navrhuje odstrániť benefit niektorých ústavných činiteľov, na základe ktorého paušálne náhrady, ktoré poberajú, nepodliehajú zdaneniu. Schválením návrhu by tieto náhrady podliehali rovnakému režimu zdanenia ako platy, funkčné príplatky a odmeny ústavných činiteľov. V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že osobitná daň vybraných ústavných činiteľov podľa zákona o dani z príjmov ostáva nedotknutá.

Novela exekučného poriadku

Okrem iných návrhov prerokujú poslanci napríklad aj návrh novely exekučného poriadku z dielne rezortu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) v druhom čítaní.

Podľa Žitňanskej uľahčia úpravy v tejto oblasti situáciu jednotlivcom aj štátu. Čo sa týka novely exekučného poriadku, nové pravidlá budú podľa ministerky fér voči dlžníkom, zároveň však zefektívnia vymáhateľnosť pohľadávok pre veriteľov. „Na súdoch je momentálne 3,6 milióna exekučných spisov. Veľká časť z nich je spočívajúca, teda čaká,“ povedala s tým, že pri takýchto exekúciách nie je možné od dlžníka vymôcť náhradu. Takéto spisy pritom môžu na súdoch stáť aj 15 rokov.

Z dôvodu nemajetnosti dlžníka je podľa Žitňanskej zastavených až 70 percent exekučných konaní. V tom prípade náklady na konanie znáša oprávnený, a to je vo viac ako 50 percentách prípadov štát. Podľa Žitňanskej sa momentálne exekúciami na súdoch zaoberá približne 350 sudcov a 600 súdnych úradníkov, pričom je to podľa nej vysoké číslo. Po novom má preto exekúcie riešiť jeden súd, konkrétne Okresný súd v Banskej Bystrici.

Počas schôdze poslancov čaká aj tradičná Hodina otázok na predstaviteľov vlády. Schôdza je podľa harmonogramu NR SR naplánovaná do stredy 30. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky