Poslanci riešili Ukrajinu, podľa Mihála môže byť Fico agent

Ukrajina.jpg
Ukrajinský parlament schválil v prvom čítaní zákon o používaní ruského jazyka. Foto: FreeImages.com

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Diskusia k situácii na Ukrajine ako aj rozprava k asociačnej zmluve medzi Európskou úniou a Ukrajinou dominovali ôsmemu dňu 37. schôdze parlamentu.

Poslanci otvorili rokovanie diskusiou k novele zákona o zahraničnej službe. Zákonodarcovia hovorili najmä o situácii na Ukrajine. V piatok sa nehlasovalo, takže text uznesenia k asociačnej dohode schvália najskôr v utorok dopoludnia.

Mihál podozrieva Fica z práce agenta

Ukrajinská vláda podľa poslanca Smeru-SD Juraja Blanára bojuje proti vlastným obyvateľom. „Objektívne povedané bez ideologických nánosov, súčasná vláda na Ukrajine bojuje voči vlastným obyvateľom,“ uviedol v piatok v rozprave k situácii na Ukrajine Blanár. O tom, že Ukrajina je v rozvrate, podľa neho svedčí 3000 mŕtvych, ktorý si zatiaľ vyžiadal konflikt na východe krajiny. Blanár zdôraznil, že ide o vnútornú záležitosť Ukrajiny a Slovensko nikto nemôže ovplyvňovať, aby stálo na jednej alebo druhej strane konfliktu. Podľa poslanca Smeru-SD na oboch bojujúcich stranách dominuje propaganda.

Blanára prekvapilo, prečo Únia schválila asociačnú dohodu s Ukrajinou pred voľbami na Ukrajine, ktoré budú koncom októbra. Podľa neho sa teoreticky môže stať, že nová ukrajinská vláda sa môže na smerovanie Ukrajiny pozerať inak ako terajší kabinet. Rovnako ho zarazilo, že Únia podpisuje asociačnú dohodu s krajinou, ktorá je vo vojnovom stave. Okrem teritoriálnej integrity Ukrajiny sa podľa poslanca Smeru-SD musí klásť dôraz aj na zabezpečenie práv ruskojazyčných obyvateľov Ukrajiny.

„Slovensko je prešpikované ruskými agentmi. Možno, že Robert Fico je jedným z týchto agentov,“ povedal poslanec za SaS Jozef Mihál. Rusko podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka obsadením Krymu zhodilo masku. „Všetci sme roky chceli, aby Rusko bolo partnerom. Ukázalo sa, že Rusko je nevypočítateľný a nebezpečný sused a neváha použiť zbrane na presadzovanie svojich záujmov,“ konštatoval Kaník.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Mezenská je za mierové vzťahy so všetkými

Premiér Robert Fico podľa jeho slov poškodzuje národnoštátne záujmy Slovenska a uchyľuje sa k lživým vyhláseniam. „Ak oslavuje Slovenské národné povstanie, nemôžete upierať Ukrajincom právo brániť sa ruskej agresii,“ odkázal poslancom Smeru-SD Kaník. Zároveň upozornil, že sankcie voči Rusku, ktoré majú slúžiť ako nástroj tlaku na Rusko v záujme ukončenia konfliktu, sú omnoho lacnejšie, ako keby sa vojnový konflikt rozrástol a celú Európu poškodil neporovnateľne viac. Kaník rovnako vyslovil prekvapenie, že Smer tvrdošijne odmieta, že Rusko sa zúčastňuje bojov na východe Ukrajiny.

„Vy nie ste ani pudlík, ste taká plška na poli medzinárodnej politiky,“ povedal Kaníkovi poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha.

Podľa poslankyne za OĽaNO Heleny Mezenskej Slovensko nemôže byť v područí východu alebo západu, ale malo by ako suverénny štát ísť vlastnou cestou a udržiavať priateľské mierové pragmatické vzťahy so všetkými. „Potom nám nič hroziť nebude,“ skonštatovala v závere ôsmeho rokovacieho dňa 37. schôdze Mezenská. Poslanci sa opäť zídu v utorok na budúci týždeň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálĽuboš BlahaRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky