Poslanci rokovali o Gorile, Pellegrinimu skomolili meno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Pellegrini
Predseda parlamentu Peter Pellegrini Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Kauzu Gorila z tretieho volebného obdobia Národnej rady SR a obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu zloženej z vtedajších koaličných strán SDKÚ-DS, KDH, SMK a ANO, je potrebné dôsledne vyšetriť za účelom potvrdenia princípov demokratického a právneho štátu v SR.

Uvádza sa to v uznesení, ktoré poslanci schválili v závere mimoriadnej schôdze parlamentu ku kauze Gorila. Návrh uznesenia predložil poslanec za Smer-SD Peter Šuca.

Pellegriniho premenovali na Pavla

Pellegrini pred otvorením schôdze upozornil, že zvolávatelia schôdze ho premenovali na Pavla a požiadal, aby na budúce adresovali takéto podnety na jeho meno Peter. K chybe sa priznal Daniel Lipšic. Ten v rozprave vystupuje ako prvý. Poslanci si v úvode odsúhlasili, že budú rokovať aj po 19:00 hodine, čo je hodina, do ktorej poslanci zvyknú rokovať.

Poslanci opozičných strán neúspešne navrhovali prijať uznesenie, podľa ktorého je dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila kľúčovým pre demokratický a právny štát. Národná rada podľa opozície mala zároveň vyjadriť znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie Gorily. Poslanci za Smer-SD opozičné uznesenie neschválili.

Rokovanie ku kauze Gorila iniciovali opoziční poslanci na čele s Danielom Lipšicom. Nezaradený poslanec Lipšic je presvedčený, že Kováčik zametá pod koberec najväčšie kauzy na Slovensku. Upozornil, že v minulosti Kováčik vzal späť žiadosť o zbavenie mlčanlivosti šéfa SIS a zamietol zbaviť mlčanlivosti príslušníka SIS, ktorý bol údajne priamym svedkom udalostí odohrávajúcich sa v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Špeciálny prokurátor na rokovania nechodí

Kováčik nezáujem o kľúčového svedka podľa Lipšica vysvetlil tým, že cieľom vyšetrovania nie je zistiť, kto je autorom materiálu, ale či sa uvedené skutky stali a porušil sa zákon.

Počas májovej schôdze špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dvakrát po sebe neprišiel na mimoriadne rokovanie parlamentného brannobezpečnostného výboru. Iniciátorom rokovania bola opozícia na čele s Lipšicom, ktorá chcela počuť, ako pokračuje vyšetrovanie kauzy Gorila. Kováčik sa vždy ospravedlnil z rokovania listom.

„Po skončení vyšetrovania a právoplatnom ukončení sám požiadam o vystúpenie pred výborom, kde rozoberiem priebeh vyšetrovania kauzy. Preto žiadam o ospravedlnenie z tohto rokovania,“ uviedol Kováčik v liste. Poslanci za vládny Smer obidva razy neschválili program rokovania výboru.

Prokurátor Kováčik argumentoval, že zákony mu bránia informovať o veciach, v ktorých nie je ešte dokončené vyšetrovanie a ide o živú vec. Vyšetrovanie podľa Kováčika prebieha a ide o náročné a rozsiahle dokazovanie. Podľa jeho slov sa vyšetrovanie týka rokov 2005 a 2006. Zároveň uviedol, že parlament nemôže žiadať od špeciálneho prokurátora vysvetlenia k postupu pri vyšetrovaní. To sa týka nielen špeciálneho prokurátora, ale podľa neho aj všetkých dozorujúcich prokurátorov.

Kováčik nečinnosť popiera

Kováčik upozornil, že jeho postup môže hodnotiť len jeho nadriadený, teda generálny prokurátor. O činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry môže NR SR informovať podľa Kováčika len generálny prokurátor. Tieto dôvody ho viedli k tomu, že sa dvakrát nezúčastnil na mimoriadnych parlamentných rokovaniach.

Zároveň dodal, že sa odmieta zúčastňovať na politických hrách. Podľa Kováčika sa opoziční poslanci mohli pýtať na vyšetrovanie kauzy generálneho prokurátora, čo neurobili. Rovnako mohli na neho podať trestné oznámenie.

Kováčik pripomenul, že v kauze Gorila vo februári 2012 vypočúvali šéfa SIS Karola Mitríka. Preto podľa neho neexistuje dôvod, aby bol k tomu istému vypočutý aj súčasný riaditeľ SIS Ján Valko. „Vo februári 2012 na všetky otázky odpovedal Karol Mitrík,“ konštatoval.

Kováčik zároveň prisľúbil, že keď sa skončí vyšetrovanie kauzy, požiada generálneho prokurátora o možnosť vystúpiť pred parlamentom, aby mohol poslancom odpovedať na všetky otázky. Kováčik tiež konštatoval, že od vyšetrovania kauzy, teda od januára 2012, viedli 20 trestných konaní, 13 z nich je skončených, v siedmich ešte vyšetrovanie pokračuje. Spis ku kauze má podľa neho viac ako 45-tisíc strán. Bolo vypočutých 650 svedkov. „O nečinnosti sa nedá hovoriť,“ vyhlásil Kováčik.

O Gorile diskutoval parlament šesť hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel LipšicDušan KováčikPeter Pellegrini