Opozícia odmietla nočné rokovanie a za odvolania ministra vnútra Mikulca hlasovalo 52 poslancov (video)

Roman Mikulec
Minister vnútra SR Roman Mikulec bude čeliť odvolávaniu z funkcie. Foto: Archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR
  • aktualizované 24. septembra 12:27

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) zostáva vo svojej funkcii. Za jeho odvolanie v parlamente hlasovalo 52 poslancov, proti ich bolo 69, zdržalo sa ich 14 a nehlasoval jeden. Väčšina vládneho klubu Sme rodina sa zdržala, nikto z klubu však nehlasoval s opozíciou. Na zosadenie Mikulca z ministerského kresla bolo potrebných aspoň 76 hlasov.

Ako po hlasovaní uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico, rokovanie o odvolávaní Mikulca splnilo svoj účel. Podľa Fica nemá Mikulec podporu väčšiny parlamentu, teda 76 hlasov vládnej koalície a zároveň poukázal na to, že prakticky celý klub Sme rodina sa zdržal hlasovania.

Šéf Smeru-SD uviedol, že v koalícii neboli schopní reagovať na obvinenia Smeru-SD, že minister Mikulec je skorumpovaný alebo že Národná kriminálna agentúra manipulovala trestné konania. „Prečítal nejaké vystúpenie, ktorému mu napísal úradník ministerstva vnútra a ktoré nemalo ani hlavu ani pätu,“ poznamenal Fico.

Ako ďalej povedal, malo význam byť trpezlivý a dôsledný, lebo Smer-SD štyrikrát musel požiadať o zvolanie mimoriadnej schôdze o Mikulcovi. Na adresu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) Fico povedal, že nemal ani odvahu vystúpiť v pléne parlamentu.

Fico avizoval, že ďalší týždeň v parlamente bude v znamení „chlebových tém“, kedy sa má rokovať o cenách energií. Smer-SD avizoval tiež schôdze k cenám potravín, stabilizácii verejných financií a najnovšie poslanci okolo nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu spolu so Smerom-SD chcú na schôdzi parlamentu hovoriť o pandémii a očkovaní.

Opozícia opustila rokovaciu sálu

Odvolávanie Mikulca sa začalo vo štvrtok a rozprava mala pokračovať aj po 19:00. Práve vtedy ukončil svoje vystúpenie v pléne poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Odišiel od rečníckeho pultu s tým, že sa pokračuje v piatok ráno. Následne poslanci opozície opustili rokovaciu sálu.

Predsedajúci schôdze Milan Laurenčík (SaS) postupne vyzýval prihlásených rečníkov do rozpravy. Keďže neboli prítomní, stratili poradie a Laurenčík rozpravu k Mikulcovi ukončil. Poslanec Boris Susko (Smer-SD) namietal, že ide o porušovanie zákona o rokovacom poriadku.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Prihraný kšeft bratovi a otcovi

Blaha v rozprave hovoril, že už v minulosti minister Mikulec preukázal svoj morálny charakter, keď viedol Vojenské spravodajstvo a „prihral kšeft bratovi a otcovi“. „Keby mal psa, dohodí kšeft aj psovi,“ vyhlásil Blaha.

Podľa poslanca na Slovensku existuje matovičovská mafia, ktorá ovláda nielen políciu, časť súdov, prokuratúry a vyšetrovateľov, ale aj liberálne médiá, ktoré im „kryjú zadok“.

Poslankyňa Zita Pleštinská (OĽaNO) vo faktickej poznámke reagovala, že „nás uráža komunista a vyhráža sa, čo s nami urobí“. Podľa nej slová Blahu sú dôkazom toho, že minister Mikulec si robí svoju prácu dobre. Dodala, že domček z kariet, ktorý vybudoval Smer-SD, sa postupné rozpadá.

Matovič v pléne s plagátom

Vo štvrtok od 17:00 mala byť v parlamente na programe aj mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra, ale predseda Smeru-SD Robert Fico stiahol podpisy na jej zvolanie.

Urobil tak po tom, čo parlament začal rokovať o odvolaní Mikulca v rámci riadnej schôdze parlamentu. „Až takýto cirkus nemienime v parlamente robiť,“ vyhlásil v rokovacej sále predseda Smeru-SD.

Fico predpoludním v pléne odôvodnil aj návrh na odvolanie Mikulca a okrem iného tiež uviedol, že minister nezvláda svoju funkciu odborne a eticky a objavujú sa informácie, že dlhé mesiace dochádza k manipulovaniu trestných konaní vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Počas vystúpenia Fica za ním sediaci minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyvesil plagát s textom: „Vrah na rohu ulice o morálke káže.“ Fico následne začal upokojovať poslancov po ich nesúhlasných výkrikoch.

Odkrývanie korupčnej chobotnice

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) reagoval, že „čo čakáme od mafiánov“. Na to Fico odvetil, že „lepšie je byť mafián, ako plagiátor“. Kollár opäť zareagoval, že „to vám gratulujem“. Na záver prejavu Fico vyzval na odvolanie ministra vnútra.

Minister vnútra Mikulec v pléne povedal, že orgány činné v trestnom konaní sa pomaly dostávajú k pravde. Zdôraznil, že sa systematicky odkrýva korupčná chobotnica, ktorej „chápadlá rokmi siahali až na tie najvyššie miesta“.

„Mesiace odkrývame prepracovaný systém zneužívania moci, ktorého členovia sa cítili byť neohrození a konali v presvedčení, že systém nikdy nezlyhá. Aj keď informácie, ktoré sa postupne dozvedáme, znejú hrozivo, musíme pokračovať v tom, čo sme sľúbili občanom, a to aj napriek všetkým nepríjemnostiam. Krušné časy nekončia a aj napriek tomu, že očistný proces je bolestný, tak nepoľavíme, aby spravodlivosť bola neoddeliteľnou súčasťou našich životov,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičĽuboš BlahaRobert FicoRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD