Poslanci rozhodli o platoch a zrušili transformáciu nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekari
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) –

Boss odborárov je spokojný

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár uvítal schválenie zrušenia transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré bolo podľa neho pre nich jeden z najdôležitejších bodov.

„Nebolo splnené a schválené všetko, ale v tejto chvíli to, čo bolo schválené a to, čo bolo splnené, berieme ako pozitívum,“ povedal na brífingu po hlasovaní.

Parlament síce neschválil zvýšenie platov lekárov od začiatku roka 2013, ale Kollár verí, že bude dostatok času a priestoru na rokovania o tejto otázke s novou vládou.

„Od 1. januára 2012 veľmi málo lekárov pôjde s platom hore,“ povedal šéf LOZ. Ak sa podľa neho niektorým lekárom plat zvýši, tak len minimálne. Od 1. júla budúceho roka sa platy podľa neho zvýšia viacerým lekárom, avšak pôjde podľa neho len o „symbolický nárast“ o 100, 200, maximálne 300 eur. „Preto bola pre nás tá tretia etapa tak veľmi dôležitá,“ povedal Kollár.

Parlament v stredu pokračoval v rokovaní o legislatívnom návrhu, ktorý má riešiť požiadavky lekárov, dohodnuté v spoločnom memorande s vládou.

Poslanci schválili návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Za tento krok hlasovalo 70 poslancov, proti bolo 29 poslancov a 23 poslancov sa zdržalo hlasovania. Za návrh boli len poslanci Smeru-SD, SNS, štyria Obyčajní ľudia a poslanci Anna Belousovová a Rudolf Pučík.

Poslanci SaS sa hlasovania nezúčastnili, čím umožnili schválenie opozičného návrhu.

Platy sa budú zvyšovať dvakrát

Zvýšenie platov lekárov v roku 2012 odsúhlasilo 79 poslancov. K opozičným poslancom sa pridali poslanci za stranu Most-Híd. Mzdové ohodnotenie lekárov vzrastie v dvoch fázach, k začiatku budúceho roka a k 1. júlu 2012. Súčasťou schválených zmien však nie je zvýšenie platov lekárov od začiatku roka 2013, hoci sa na tom vláda dohodla s lekárskymi odborármi v memorande.

Lekárske mzdy stúpnu k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných. K júlu budúceho roka sa dvihnú na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy.

Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roku 2013. Posledný rast na úroveň 1,25- alebo 2,3-násobok v schválenom návrhu chýba. Lekári však už podpísali zmluvy, ktoré im navýšenie garantujú tak, ako je uvedené v memorande.

To, čo bolo schválene berieme ako pozitívum, hovorí Kollár

Náhradné voľno za nadčasy

Bankovky, peňaženka
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Novela rozširuje cez novelu Zákonníka práce aj okruhu subjektov, na ktoré sa vzťahuje Zákonník práce, o zamestnancov vykonávajúcich zdravotnícke povolanie. Zároveň určuje, aby zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie, patrilo za prácu nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah práce nadčas, náhradné voľno.

Ak zamestnávateľ takéto náhradné voľno neposkytne, ďalšou možnosťou je dať zamestnancovi pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie v rozsahu práce nadčas, ktorá presahuje zákonom určený rozsah alebo náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku. V memorande sa pritom píše, že v prípade prekročenia zákonom stanovených nadčasov dostanú zdravotníci nielen pracovné voľno na ďalšie vzdelávanie, ale zároveň súbežne s tým aj náhradu mzdy.

Smer podľa Fica upokojoval situáciu

Hlasovanie podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica jasne ukázalo, že pravicová koalícia má záujem len o privatizáciu nemocníc. „Tvrdohlavo odmietali zrušiť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti a neustále si vytvárali priestor, aby pokračovala,“ povedal Fico. Poslanci bývalej vládnej koalície podľa neho dali prednosť privatizácií nemocníc pred pokojom a pred tým, aby mali ľudia prístup k zdravotnej starostlivosti.

Smer-SD preto musel podľa Fica opäť poskytnúť hlasy na upokojenie situácie v krajine. „V poslednom období nie je možné na Slovensku prijímať vážne rozhodnutia, bez veľkých a stabilných strán,“ konštatoval Fico. Pripomenul taktiež postoj poslancov za KDH, ktorí zákon z dielne Ivana Uhliarika pri hlasovaní nepodporili. „Nepodporili vlastného ministra, ktorý rokoval s premiérkou a podpísali memorandum,“ dodal na záver Fico.

Pravicová koalícia má podľa Fica záujem len o privatizáciu nemocníc

Poslanci za SaS sú podľa Petra Kalista radi, že mohli prispieť k upokojeniu dramatickej situácie, no myšlienku transformácie nemocníc naďalej podporujú. „Sme radi, že aj keď neštandardným spôsobom sme mohli prispieť k tomu, aby sa
Fico
Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer

situácia ukľudnila a aby sa počas vianočných sviatkov mal kto postarať o ľudí na Slovensku,“

povedal po hlasovaní Kalist. Podľa neho je potrebné proces transformácie lepšie pripraviť a lepšie odkomunikovať, aby boli ľuďom známe nielen ciele, ale aj jednotlivé kroky procesu. „Socializmus v slovenských nemocniciach musí skončiť,“ uviedol Kalist. Ako dodal, strana SaS bude aj naďalej žiadať hlavu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika za nezvládnutie protestnej akcie lekárov.

Podľa poslanca NR SR za SNS Štefana Zelníka snaha LOZ priniesla len Pyrrhovo víťazstvo. „Vláda nesplnila všetko, čo žiadali, ich dohodu dokonca úplne spochybňuje minister financií Ivan Mikloš. Platba sa znížila na 4 percentá, čo spôsobí budúcej vláde obrovský problém a vyvinie sa z toho časovaná bomba. Na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov nie je myslené ani v budúcoročnom štátnom rozpočte. Zvýšenie platov lekárov sa síce zo zákona uskutoční, ale o to menej financií zostane nemocniciam na prevádzku, čo bude logicky viesť ku zníženiu kvality zdravotnej starostlivosti a mám obavy, že aj k absolútnemu kolapsu,“ uviedol Zelník.

Odbory podľa prezidenta nemôžu hľadať problém

Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že lekárski odborári nemôžu hľadať problém v transformácii nemocníc, ktorá má byť podľa nedávneho memoranda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením definitívne zrušená.

„Ja som jednoznačne pozastavil transformáciu a teda k žiadnej realizácii nedôjde, či sa zmení zákon, o tom
Gašparovič
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

rozhodne už nová vláda,“

vyhlásil Gašparovič po tom, ako sa v stredu zúčastnil na rokovaní vlády.

Na schôdzu kabinetu prišiel po tom, ako ho o stretnutie požiadali lekárski odborári. Na vládnej schôdzi chcel zistiť, aký je skutočný stav plnenia memoranda. Jediný problém so zrušením transformácie vidí v tom, že zmena, ktorá ju má dostať aj do zákona, nemusí v parlamente prejsť. „Ja som aj na vláde hovoril, že pre ukľudnenie situácie by som to zrealizoval,“ povedal prezident. Gašparovič hovoril s predsedami strán a niektorí ho informovali, že ak by táto požiadavka prešla, zákon ako celok viacerí poslanci asi nepodporia. Hlava štátu však opäť pripomína, že transformácia je jeho rozhodnutím zastavená.

Prezident Gašparovič si nemyslí, že by sa ešte mohla zopakovať situácia, ktorá bola v nemocniciach pred uzavretím memoranda. „Som presvedčený, že k takej situácii už nedôjde, lebo sami lekári si musia uvedomiť, že môže dôjsť aj k iným opatreniam, ako bolo doteraz, pokiaľ išlo o stav núdze,“ povedal. Argumentoval aj tým, ako to funguje v zahraničí. „Všade vo svete, kde lekár odmietne poskytnúť pomoc, sa vystaví do pozície, že je ohrozený aj jeho diplom, licencia,“ dodal prezident.

Hlasovaniu predchádzali hádky

Marián Kvasnička (KDH) pri predstavení návrhu povedal, že v podstatnej miere vychádza z memoranda dohodnutého s lekárskymi odborármi. „Našla sa zhoda na úprave platov lekárov na rok 2012, nie však na rok 2013, ktorú bude riešiť nová garnitúra,“ dodal.

K tomu, že predložený návrh neobsahuje zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, uviedol, že pre túto požiadavku neexistuje v radoch bývalých koaličných poslancov zhoda. „Je v kontradikcii s víziou ozdravenia zdravotníctva,“ povedal Kvasnička. Do rozpravy sa písomne prihlásili traja poslanci.

Poslanec Richard Raši opäť predložil v pléne parlamentu pri rokovaní o plnení požiadaviek lekárov pozmeňujúci návrh na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Transformácia totiž môže podľa Rašiho reálne ohroziť existenciu nemocníc. Okrem toho, že podľa exministra zdravotníctva ide o jednu z požiadaviek lekárov, upozornil aj na petíciu za zrušenie transformácie nemocníc, ktorú podľa neho podpísalo takmer 100 tisíc občanov. Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v utorok večer nepodporil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Sulíkovci avizovali, že Uhliarika nepodržia

Richard sulik
Foto: SITA/Marián Peiger

Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) avizovali, že nepodporia návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá by priniesla zvýšenie platov lekárov. „Za takto zle pripravený zákon my hlasovať nebudeme. Konkrétne to znamená, že vytiahneme karty, aby sme nezvyšovali kvórum,“ povedal pred hlasovaním predseda SaS Richard Sulík.

Lekári sa tak nemusia od parlamentu dočkať splnenia svojich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s premiérkou.

Vzniknutá situácia v zdravotníctve je podľa Sulíka výsledkom totálneho zlyhania ministra Ivana Uhliarika z KDH. „KDH nesie plnú zodpovednosť za situáciu, ktorá vznikla tým, že minister Uhliarik dlhé mesiace vôbec nič v tejto veci nepodnikol a neriešil,“ dodal Sulík. Za akékoľvek vzniknuté škody vrátane ohrozenia ľudských životov, nesie podľa neho plnú zodpovednosť KDH svojou nečinnosťou a Lekárske odborové združenie vydieraním.

SaS požiadavky lekárov v parlamente nepodporí

SDKÚ-DS nepodporí transformácie nemocníc

Janiš: Opozícia by nemala strašiť

Opozícia by mala podľa poslanca Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) prestať strašiť ľudí premenou nemocníc na akciové spoločnosti. Ako uviedol v parlamentnej rozprave k návrhu na riešenie požiadaviek lekárov, z pohľadu krachu nemocnice je úplne jedno, či je nemocnica príspevkovou organizáciou alebo akciovou spoločnosťou.
Janiš
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

Aj pri zadlženej nemocnici ako príspevkovej organizácii ide podľa Janiša o to, či ju štát alebo samosprávny kraj ako vlastník oddlží alebo jej peniaze nedá a nemocnica končí.

„Pravidlá hospodárenia akciových spoločností sú však prísnejšie a pre manažment nebezpečnejšie,“ upozornil Janiš. Riaditeľ nemocnice ako obchodnej spoločnosti podľa neho nepodlieha tak politickým vplyvom ako šéf nemocnice-príspevkovej organizácie.

Ide mu o vlastný krk, nie len o riaditeľské kreslo,“ uviedol. Príspevková organizácia je podľa Janiša naproti tomu mäkkou, neprehľadnou formou riadenia.

Návrh získal podporu len u prítomných opozičných poslancov, členovia výboru za SDKÚ-DS hlasovali proti nemu a poslanci za KDH, Most-Híd a SaS sa zdržali hlasovania.

Ako na rokovaní výboru uviedol poslanec Peter Markovič (SDKÚ-DS), na zrušenie transformácie nemocníc nie je dôvod, keďže je do parlamentných volieb pozastavená. „Je zbytočné to prijať, aj tak nikto tri mesiace transformovať nebude,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BelousovováIvan GašparovičIvan MiklošMarian KollárMarián KvasničkaPeter MarkovičRichard RašiRichard SulíkRudolf Pučík