Poslanci sa pýtali šéfa SIS na Troškovú a Jasaňa, tajná služba monitoruje zločinecké organizácie

Anton safarik
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik (vpravo) počas príchodu na mimoriadnu schôdzu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS k prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bratislava, 6. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik (nom. SNS) informoval členov Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS o tom, že spravodajská služba monitorovala a monitoruje pôsobenie zahraničných zločineckých skupín na Slovensku.

Po rokovaní výboru, ktorý sa konal v utajenom režime, o tom informoval novinárov predseda výboru Gábor Grendel (OĽANO)

Viaceré zistenia postupuje SIS orgánom činným v trestnom konaní alebo iným štátnym orgánom,“ uviedol Grendel. Viac informácie nekonkretizoval, keďže idé o živý prípad. Na rokovaní výboru sa zúčastnili všetci jeho členovia.

Jasaň má previerku otvorenú

Ako uviedol Grendel, poslanci sa pýtali aj na bezpečnostnú previerku šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliama Jasaňa. SIS potvrdila, že sa podieľala na bezpečnostnej previerke Jasaňa a vyjadrila stanovisko k jeho bezpečnostnej spoľahlivosti.

Jasaň sa do vyšetrenia prípadu vzdal svojej funkcie, keďže podľa medializovaných informácií mal kontakty s talianskou mafiou. V súčasnosti má Jasaň previerku otvorenú. Rovnako sa svojej funkcie do vyšetrenia prípadu vzdala štátna radkyňa Mária Trošková. Ona bezpečnostnú previerku nemala, a tak sa spravodajská služba k jej osobe nevyjadrila.

SIS monitorovala Vadalovcov

Téme a okolnostiam prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa bude výbor ešte venovať. Na otázku novinárov, či podľa jeho názoru urobila SIS všetko pre to, aby sa vražda nestala, odpovedal: „Myslím si, že áno„.

Šéf SIS Anton Šafárik po rokovaní parlamentného výboru uviedol, že tajná služba intenzívne spolupracuje s policajným zborom a všetkými zainteresovanými zložkami. Šafárik potvrdil, že SIS monitorovala Vadalovcov, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak.

Chcem ubezpečiť, že SIS poskytla policajtom súčinnosť,“ uviedol Šafárik s tým, že k prípadu vyslali najlepších odborníkov a pracujú s vlastnými informačno-spravodajskými prostriedkami. Na otázku, či si SIS splnila svoju povinnosť, odpovedal, že je „o tom presvedčený

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton ŠafárikGábor GrendelJán KuciakMária Trošková
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba