Poslanci sa smiali demonštrantom v parlamente

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Zľava: Podpredseda NR SR Robert Fico a poslankyňa Renáta Zmajkovičová počas 8. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 3. november 2010. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Papieriky s nápismi Bacily na imunitu sa dnes zniesli z balkóna národnej rady na poslancov v sále.

Hodili ich tam mladí demonštranti z občianskeho združenia Um. V rukách držali transparenty s nápismi To vy ste naši zamestnanci a Za zúženie poslaneckej imunity.

Predsedajúci schôdze Milan Hort prerušil schôdzu na päť minút s tým, že nemá nič proti akýmkoľvek verejným prejavom názorov na balkóne, hádzanie papierov do sály je však neprípustné. Vyzval ochranku, aby zakročila, dvojicu mladých mužov potom vyviedli.

Zákonodarcovia so smiechom adresovali mladým mužom poznámky o tom, že by sa mali doučiť gramatiku, lebo v textoch majú tri hrúbky. „Ľudia majú právo povedať svoj názor. Poslancov je tu 150, nás je tu päť miliónov. V referende hlasovalo proti poslaneckej imunite milión ľudí. Minulý týždeň bol návrh na zúženie poslaneckej imunity zamietnutý. Toto berieme ako zúfalý čin,“ vysvetľoval aktivista Róbert Mihály. Dodal, že v akciách podobného typu chcú pokračovať každý týždeň, „kým nebude týchto 150 ľudí počúvať päť miliónov“.

Harabina nechceli, zastúpil ho Čaplovič

Návrh na úpravu platov niektorých ústavných činiteľov z koaličnej dielne ignoruje základný zákon štátu. Harabinovi prekáža, že návrh nebol daný na vyjadrenie Súdnej rade SR, aj keď sa od neho odvíjajú aj platy sudcov. Jeho stanovisko v pléne predniesol Dušan Čaplovič zo Smeru-SD, podľa ktorého je škandalózne, že sa predseda najvyššieho súdu zase nemohol dostať k slovu.

Návrh na úpravu platov nie je podľa KDH dobrý

Za zložitý a pomerne nezmyselný označil koaličný návrh novely o platoch niektorých ústavných činiteľov Anton Marcinčin z KDH. Uviedol to v parlamentnej rozprave k návrhu, ktorý predstavil predseda Národnej rady SR Richard Sulík. Podľa Marcinčina cieľom novely nie sú úspory, ale populizmus. „Toto nie je cesta, ktorou by som sa chcel uberať,“ vyhlásil. Ako podotkol, nechce ísť cestou Berlusconiho či Orbána, ale konzervatívnou pravicovou cestou. Pre neho ako ekonóma je tento návrh aj nebezpečným. Kresťanskí demokrati návrh v prvom čítaní podľa neho podporia, no podporu v druhom čítaní pred definitívnym schvaľovaním podmienia pozmeňovacím návrhom.

Stali ste sa mediálnou hviezdou – čiernou ovcou parlamentu,“ zareagoval na Marcinčina Dušan Jarjabek zo Smeru-SD. Kresťanskí demokrati od začiatku prezentujú, že majú k návrhu novely zákona pripomienky a nezdá sa im spravodlivý. Podľa Štefana Zelníka zo SNS je návrh len „akousi dymovou clonou“, aby sa na úrade vlády mohlo naďalej netransparentne hospodáriť. Zelník je presvedčený, že takáto novela by mala význam iba vtedy, keby národná rada kontrolovala vládu. Naopak, Ondrej Dostál z poslaneckého klubu Most-Híd navrhovaný mechanizmus vníma ako správny.

Národná rada SR podľa návrhu zníži náklady na poslancov o desať percent. Poslanci budú mať menej o tzv. Ficov odvod. Bude vo výške dvojnásobku deficitu. Ak je očakávaný deficit pre tento rok 7,8 percenta, tak odvod bude 15,6 percenta, vysvetlil Sulík. Súčasne sa „odmrazia platy poslancov„, ktoré sú na rovnakej úrovni dva roky. Parlament bude znižovať aj paušálne náhrady pre poslancov, znížia sa náklady na asistenta poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2 500 eur na 2 025 eur. Rovnako za zníži odstupné pre poslanca z terajších päť platov na tri. Čistý príjem bratislavského poslanca sa podľa návrhu od budúceho roka zníži o 4,6 percenta a mimobratislavského o 3,6 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton MarcinčinDušan ČaplovičDušan JarjabekMilan HortOndrej DostálRichard SulíkRobert MihályŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky