Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad do rokovacej sály parlamentu. Foto: SITA/Marko Erd.
11. 09. 2018 18:06 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Poslanci schválili návrh zákona o zabezpečení kvality vysokoškolského štúdia, opozícia ho kritizuje

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR v utorok opätovne schválili návrh zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Za zákon hlasovalo 79 poslancov.

Zákon zavádza úplne nový systém akreditácie v oblasti vysokoškolského štúdia, ktorý po novom bude zastrešovať samostatná verejnoprávna Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo. Doterajšia Akreditačná komisia bola poradným orgánom vlády.

Zámerom zákona je zvýšiť dôraz na vnútorný systém vysokej školy zameraný na úpravu procesov na zabezpečovanie kvality, ktorého funkčnosť pravidelne externe posúdi agentúra.

Kvalitu zabezpečia vysoké školy

Návrh zákona vychádza zo Štandardov a usmernení na zabezpečovanie kvality v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania, ktoré vydali európske organizácie združujúce zainteresované skupiny v oblasti vysokého školstva. Ako sa píše v materiáli, východiskom týchto štandardov a zároveň návrhu zákona je požiadavka, že za kvalitu poskytovaného vysokoškolského vzdelávania je primárne zodpovedná vysoká škola. Tá zabezpečuje kvalitu prostredníctvom svojho vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania implementáciou a sústavným rozvojom vnútorného systému.

Vysoká škola si stanoví pravidlá tvorby, schvaľovania, uskutočňovania, monitorovania, hodnotenia a úpravy študijných programov, postup overovania aplikácie najnovších poznatkov v obsahu študijných programov, spôsob zapojenia zástupcov študentov a iných zainteresovaných osôb na tvorbe a úprave študijných programov, prepojenie študijného programu na príslušnú úroveň národného kvalifikačného rámca, pravidlá hodnotenia študentov, pravidlá uskutočňovania tvorivej činnosti vysokej školy, pravidlá na preskúmanie podnetov študentov a postupy overovania dostatočného priestorového, materiálneho, technického, informačného a personálneho zabezpečenia študijných programov.

Vysoká škola je povinná požiadať akreditačnú agentúru o posúdenie jej vnútorného systému a jeho implementácie v určenom cykle.

Obchádzanie verejného obstarávania

Opozícia v utorok kritizovala, že pri vládnom návrhu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania schválili nepriamu novelu zákona o verejnom obstarávaní. Podľa Veroniky Remišovej zákon umožňuje vo veľkej miere obchádzať verejné obstarávanie najmä pri eurofondoch v prípade, že spolufinancovanie bolo menšie ako 50 percent.

Podľa Remišovej vládni poslanci namiesto toho, aby zjednodušili proces verejného obstarávania a riešili veľké chyby a podvody pri verejných obstarávaniach v eurofondoch, tak umožnia niektorým subjektom verejné obstarávanie obchádzať.

Zákon kritizoval nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý ako aj Ondrej Dostál z SaS. Ľubomír Petrák zo Smeru-SD povedal, že za zákonom stojí. „Tento zákon je cesta k zvyšovaniu kvality vysokoškolského štúdia,“ povedal.

Podľa prezidenta Kisku v zákone chýbajú skutočné a zrozumiteľné záruky posilnenia kvality či objektívnosti jej posudzovania pri hodnotení vysokých škôl. Prezident Kiska konštatoval veľké množstvo právnych aj vecných nedostatkov, ktoré vzbudzujú obavu, či budú v praxi fungovať dobre.

Odporúčané články

Aktualizované: Parlament schválil novelu o vysokých školách a SAV, podľa Remišovej je postup nepochopiteľný Fico do dvoch rokov sľubuje pre študentov a dôchodcov autobusy zadarmo

Neprehliadnite

Foto: Kiska sa stretol s Beblavým a Trubanom, hovorili o možnostiach spolupráce Šéfka firmy v Poľsku nezavolala záchranku nelegálnemu zamestnancovi, mŕtvolu odviezla do lesa Video: Neďaleko jazera Müritzsee sa zrazili dve stíhačky Eurofighter Video: Šesť zadržaných počas akcie Rokok obvinili z drogovej trestnej činnosti Limity na financovanie politických strán sú podľa Bugára potrebné, ale návrh Danka ešte nevidel Zimné olympijské hry 2026 budú v Taliansku, Miláno uspelo so svojou kandidatúrou Poslanci budú opäť vyberať mená kandidátov na sudcov, v parlamente bude ďalšia voľba

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X