Poslanci schválili novelu Zákonníka práce

Parlament
Prázdne miesta, ktoré patria poslancom NR SR za stranu SaS združených v zoskupení Obyčajní ľudia pred hlasovaním o novele Zákonníka práce počas rokovania 20. schôdze NR SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Poslanci v stredu schválili vládnu novelu Zákonníka práce.

Prítomných bolo 144 poslancov. Za zmeny hlasovalo 74 zákonodarcov. Proti sa postavilo 70 poslancov. Nikto sa nezdržal. Podmienkou účinnosti novely od začiatku septembra je podpis prezidenta. Neprítomní pritom boli všetci štyria poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia, ďalej Dušan Švantner zo SNS a Igor Sidor zo strany Most-Híd. Ostatní poslanci za koalíciu boli za a opoziční proti novele.

V Zákonníku práce napokon ostali ustanovenia o minimálnych mzdových nárokoch. Zmeny však podľa všetkého čakajú na odbory. Ak totiž podľa schválenej novely budú chcieť odborové organizácie zastupovať všetkých zamestnancov, budú musieť pri svojom vzniku zamestnávateľovi na požiadanie preukázať, že organizujú najmenej 30 % zamestnancov. Výhody z kolektívnych vyjednávaní na podnikovej úrovni by sa taktiež nemali v prípade organizácií, ktoré podliehajú zákonu o výkone práce vo verejnom záujme, vzťahovať na top manažmenty.

Novela rieši aj postavenie zamestnávateľov a zamestnancov v rámci skúšobnej doby. Budú totiž môcť ukončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Naopak, ťažšie by malo byť pre zamestnávateľov ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou alebo dojčiacou ženou ako aj s matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode. Budú tak totiž môcť urobiť iba vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom alebo materstvom a písomne to zdôvodniť.

Konto pracovného času

Zamestnanci by zároveň na základe parlamentom schválenej podoby novely mali po dohode so zamestnávateľmi získať možnosť pracovať v nočnej zmene aj dva týždne za sebou. Poslanci odobrili zavedenie konta pracovného času s možnosťou akumulácie kladných a záporných hodín, či predĺženie termínu na čerpanie náhradného voľna.

Protest proti zrušeniu ´gastráčov´
Foto: SITA/Marián Peiger

Zmeny čakajú aj na emitentov stravných lístkov. Poplatok za sprostredkovanie stravovacích služieb prostredníctvom stravovacích poukážok by mal byť po novom maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

Novela Zákonníka práce rieši aj niektoré z požiadaviek vznesených v petícii sestier a pôrodných asistentiek. Zdravotníci by totiž na jej základe mali mať po dovŕšení 50. roku života možnosť odmietnuť prácu nadčas ako aj prácu v noci.

Zároveň by mali získať nárok na päť dní plateného voľna ročne, a to na sústavné vzdelávanie. Poslanci naopak nesúhlasili s návrhom na stanovenie minimálnych mzdových nárokov pre sestry a pôrodné asistentky v Zákonníku práce.

Sestry totiž žiadajú, aby ich mzdové ohodnotenie riešil samostatný zákon.

Súčasťou novely je aj odstupňovanie výpovednej lehoty podľa počtu odpracovaných rokov. Výpovedná lehota sa pri pracovných pomeroch trvajúcich do jedného roka skráti zo súčasných dvoch na jeden mesiac. Ak pracovný pomer zamestnanca trval jeden až päť rokov výpovedná lehota bude dva mesiace. Pri trvaní pracovného pomeru nad päť rokov bude výpovedná lehota tri mesiace.

Zmena vo výpovednej lehote

Výpovedná lehota by sa pri pracovných pomeroch trvajúcich do jedného roka mala skrátiť zo súčasných dvoch na jeden mesiac. Ak však napríklad pracovný pomer zamestnanca trval viac ako dvadsať rokov, výpovedná lehota bude najmenej päť mesiacov.

V schválenej novele Zákonníka práce sa zavádza automatický nárok na päť týždňov dovolenky od dovŕšenia 33 rokov veku zamestnanca. Zmeniť by sa tiež mali ustanovenia o práci na čas určitý. Takýto pracovný pomer bude možné predĺžiť najviac trikrát, pričom súčet období práce na čas určitý nebude môcť prekročiť tri roky. V súčasnosti môže byť pracovný pomer na určitý čas najviac dvojročný, pričom v rámci dvoch rokov ho možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát.
Matovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie zmeny by mali nastať aj v rámci skúšobnej doby. Každý zamestnanec bude mať tak ako v súčasnosti štandardnú najviac trojmesačnú skúšobnú lehotu.

Výnimkou budú vedúci zamestnanci, ktorých skúšobná lehota by na základe parlamentom schválených zmien mala byť najviac 6 mesiacov.

V kolektívnej zmluve sa však môže skúšobná lehota u oboch skupín predĺžiť o ďalšie najviac tri mesiace. Novela ruší súčasný súbežný nárok na výpovednú lehotu a čerpanie odstupného.

Prepúšťanie dôchodcov KDH nepretlačilo

Naopak do novely Zákonníka práce sa nedostala možnosť prepúšťať zamestnanca alebo štátneho zamestnanca po získaní jeho nároku na starobný dôchodok. Poslanci v rámci utorňajšieho hlasovania o pozmeňujúcich návrhov neodobrili ani možnosť čerpať pracovné voľno v piatok za sviatky, ktoré pripadnú na utorok až štvrtok ani zákaz práce v maloobchode počas všetkých sviatkov. Neschválili zároveň ani návrh, ktorý mal dať zamestnancov možnosť rozhodnúť sa, či chcú dostávať stravné lístky alebo finančný príspevok na stravu.

Schôdza sa skončila, poslanci môžu vyraziť na dovolenky

Po desiatich rokovacích dňoch sa dnes skončila 20. schôdza Národnej rady SR, posledná predprázdninová. Poslanci teda môžu vyraziť na dovolenky. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) poprial poslancom príjemné prázdniny, podľa plánu by sa mali stretnúť opäť o necelé dva mesiace, šiesteho septembra.

Na záver schôdze poslancov potrápil nezávislý poslanec Igor Matovič. Na protest proti presunutiu poslaneckých návrhov na septembrovú schôdzu čítal rozsiahlu dôvodovú správu a spoločnú správu k novele Trestného poriadku. Prestal až vtedy, keď ho kolegovia upozornili, že za presunutie hlasoval aj on. Neskôr, keď zistil, že v skutočnosti za presunutie nehlasoval, sa opätovne dožadoval slova. Parlamentné procedúry mu to však neumožnili.

Hoci schôdza trvala o tri rokovacie dni dlhšie, než vedenie parlamentu pôvodne plánovalo, poslancom sa nepodarilo prediskutovať všetky predložené body. Zákonodarcovia totiž presunuli poslanecké návrhy zákonov, vrátia sa k nim v septembri. Rozhodovať vtedy budú o zrušení tzv. Mečiarových amnestií či vlastnej priestupkovej imunity aj o okresaní rodičovského príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa pre nezamestnaných rodičov. Na stôl sa po prázdninách vráti aj opozičný návrh novely ústavy, ktorým poslanci za Smer-SD reagujú na nové znenie maďarskej ústavy. Do slovenského ústavného textu by podľa nich malo pribudnúť ustanovenie, ktoré výslovne uvádza, že Slovensko uznáva menšinové práva len na individuálnom základe. Na september sa presunulo aj rokovanie o novele zákona o poľovníctve, ktorou sa majú sprísniť podmienky pre strieľanie psov a mačiek v poľovníckych revíroch. Rovnako obišli návrhy Obyčajných ľudí na zmenu volebného zákona a na skresanie platov multifunkcionárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík