Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dedina
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
11. 11. 2015 18:12 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Poslanci schválili zákon o podpore menej rozvinutých okresov

BRATISLAVA 11. novembra (WebNoviny.sk) – Cieľom návrhu zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov a súvisiacej novely zákona o investičnej pomoci je poskytovať podporu na zabezpečenie ich rozvoja formou prípravy a realizácie akčných plánov so špecifikami pre konkrétne okresy. Parlament v stredu schválil zákon hlasmi 96 poslancov.

Pre investičné zámery v najmenej rozvinutých okresoch v priemyselnej výrobe a cestovnom ruchu sa minimálna výška investície do dlhodobého hmotného a nehmotného majetku zníži na 200 tis. eur. Z toho najmenej 50 %, teda 100 tis. eur, musí byť krytých vlastným imaním právnickej osoby alebo majetkom fyzickej osoby – podnikateľa. Hodnota investície na obstaranie nových výrobných a technologických zariadení, ktoré sú určené na výrobné účely, sa znižuje na 30 % z celkovej hodnoty obstaraného dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku. Realizácia investičného zámeru musí viesť k vytvoreniu najmenej desiatich nových pracovných miest. V prípade cestovného ruchu musí realizovaná investícia vytvoriť aspoň päť nových pracovných pozícií. Nárok na podporu by mal vzniknúť automaticky.

Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov bude konkrétny okres zapísaný, ak miera evidovanej nezamestnanosti v takomto okrese dosiahla počas deviatich kalendárnych štvrťrokov v rámci dvanástich po sebe nasledujúcich kalendárnych štvrťrokov hodnotu vyššiu ako 1,6-násobok priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v SR za rovnaké obdobie. Pôvodne bol navrhnutý koeficient 1,9-násobku priemernej miery evidovanej nezamestnanosti. Znížením koeficientu sa zabezpečí poskytovanie pomoci podľa tohto zákona väčšiemu počtu okresov, čo môže prispieť k znižovaniu regionálnych rozdielov.

Príjemcom podpory budú obce v najmenej rozvinutom okrese a ďalšie subjekty územnej spolupráce v súlade s akčným plánom. Zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov má nadobudnúť účinnosť 15. decembra namiesto pôvodne navrhnutého termínu 1. decembra.

Odporúčané články

Platy politikov sa opäť zmrazia, ušetria sa milióny eur Ficova vláda nezbilancuje sľuby, poslanci rokujú o rozpočte

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.