Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Ilustračné foto SITA, AP
15. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Poslanci Smeru chcú poskytnúť vojnovým sirotám odškodné

BRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Poslanci Smeru-SD Viliam Jasaň a Ľubomír Petrák chcú odškodniť vojnové siroty. Preto do parlamentu predložili návrh zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku vojnovým sirotám. Ich zámerom je urobiť zadosť spravodlivosti vo vzťahu k deťom účastníkov protifašistického a protinacistického odboja.

Národná rada Slovenskej republiky už v minulosti prijala dva obdobné zákony. V oboch prípadoch sa však jednorazové odškodnenie nedostalo vojnovým sirotám, teda v čase vojny už narodeným deťom ľudí, ktorí počas II. svetovej vojny padli ako účastníci domáceho odboja, či československých zahraničných armád.

Poslanci chcú zmierniť bolesť sirôt

Podľa Petráka dvojica poslancov chce odškodniť siroty vojnových hrdinov. “Je jedno či boli deťmi partizánov, alebo príslušníkov zahraničných armád. Je to len symbolický znak odškodnenia, ktorý nezmierni ich bolesť,” povedal Petrák dnes pre agentúru SITA.

Podľa Jasaňa by takýchto sirôt malo byť na Slovensku približne 400. “Sú to sedemdesiat a viacroční ľudia,” povedal s tým, že návrh zákona vznikol ešte v roku 2011, ale po páde vlády už nešiel v parlamente do druhého čítania.

Najmä z okolia Banskej Bystrice mu prišli listy s tým, že neboli nikdy odškodnení po týchto padlých. “Odškodnenie týchto sirôt by bolo symbolom k 70. výročiu Slovenského národného povstania,” uviedol. Poslanci návrh prerokovali aj s ministrom financií, ktorý prisľúbil, že by sa peniaze na takéto odškodnenie našli.

Odškodné by malo byť vyššie ako 2 000 eur

Dvojica poslancov navrhuje, aby oprávnená osoba, ktorej v národnom boji za oslobodenie padol alebo bol popravený jeden z rodičov, dostala príspevok 2 655,52 eura.

Ak padli alebo boli popravení obidvaja rodičia, patril by takejto sirote príspevok vo výške 3 983,27 eura. Ak rodič oprávnenej osoby zomrel na následky zranení utŕžené v protifašistickom boji za oslobodenie, patrila by takejto sirote polovica príspevku.

Odporúčané články

Ministri energetiky Únie sa dohodli na podiele biopalív Ukrajina očakáva, že rozhovory o plyne budú pokračovať

Témy

Diskusia

Blaufuss prosim vás kto odškodní deti nemeckých rodin žijucich a pracujucich na Slovensku, ktorým otcov zastrelili partizani, len tak,z roztopase, doteraz sa im nik neospravedlnil, boli to civilní ludia, ktorí nemali s vojnou nic spolocne, mali len nemecku narodnost, moja staramama... 188 kto odskodný moju starúmamu, ktorej zavrazdili partizani muza a najstarsieho syna, zostala sama so siestimi detmi, pytam sa kto? smeráci začali s predvolebnou kampaňou opäť za naše peniaze. Slovaci-otvorte oci Chlapci zo Smeru,ak to dáte zo svojho,nech sa páči.Štátna kasa,nie je dojná krava!!! V minulom režime to bola povestná "205-ka". Podľa nej bývalí partizáni požívali rôzne veľké výhody, ktoré dedili aj ich deti. Pre tých poctivých partizánov prosím, ale bolo medzi nimi dosť takých príživníkov - kvázi partizánov ..... čiže história sa bude opakovať?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...