Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Moskvou pochodovali tisícky odporcov vlády
Účastníci protestu proti bojom na Ukrajine pochodovali s ukrajinskými vlajkami v rukách a transparentmi s nápismi Nie vojne, Putin, prestaň klamať či Ukrajina, sme s tebou. Rusko, Moskva, 21. septembra 2014. Foto: SITA/AP
24. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Poslanci Smeru nevyzvali Rusko stopnúť agresiu voči Ukrajine

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Poslanci parlamentu v stredu ukončili riadnu septembrovú schôdzu a bezprostredne po nej sa začalo rokovanie mimoriadnej schôdze, ktorej zvolanie iniciovala opozícia.

Vládny Smer-SD v stredu nevyzval Rusko zastaviť agresiu voči Ukrajine. Text, podľa ktorého „Národná rada SR osobitne apeluje na Ruskú federáciu, aby nezasahovala do vnútorných záležitostí Ukrajiny, neposkytovala vojenskú pomoc vzbúrencom, rešpektovala nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a aby využila všetok svoj vplyv na dosiahnutie deeskalácie konfliktu“, sa do uznesenia nedostal, Smer-SD to zamietol.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Pôvodne tieto vyjadrenia navrhovalo zaradiť do uznesenia aj ministerstvo zahraničných vecí, parlamentné výbory ich však vypustili. Doplnenie materiálu o výzvu pre Rusko navrhovali opoziční poslanci Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) a František Šebej (Most-Híd).

Smer zamietol vypustiť zmienku o USA

Uznesenie k situácii na Ukrajine, ktoré v stredu schválil parlament, hovorí o tom, že „národná rada podporuje všetko úsilie medzinárodného spoločenstva, ktorého cieľom je dosiahnutie mierového riešenia konfliktu na juhovýchode Ukrajiny“. Poslanci vo vyhlásení vítajú dohodu z Minska medzi ukrajinskou vládou a povstalcami z Doneckej a Luhanskej oblasti a apelujú na všetkých účastníkov konfliktu, aby ju dodržiavali.

„NR SR od začiatku podporuje diplomatické riešenie súčasnej situácie na Ukrajine dohodou medzi Ukrajinou, Ruskou federáciou, Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, rešpektujúc zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny,“ uvádza sa v dokumente. Slovensko si podľa vyhlásenia úprimne praje, aby bola Ukrajina slobodná, demokratická a prosperujúca krajina a chce s ňou v budúcnosti rozvíjať spoluprácu vo viacerých oblastiach.

Zároveň bude podporovať jej európsku integráciu. „Avšak iba občania Ukrajiny ako zvrchovaný suverén v krajine môžu a musia slobodne rozhodnúť o zahraničnopolitickom smerovaní svojej krajiny,“ píše sa vo vyhlásení. Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje v materiáli presvedčenie, „že na ceste na dosiahnutie trvalého mierového riešenia konfliktu treba hľadať obojstranne prijateľné kompromisy medzi vládou Ukrajiny a predstaviteľmi povstalcov v Doneckej a Luhanskej oblasti“.

Vládny Smer-SD zamietol aj návrhy predsedu Zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja (Most-Híd) a poslanca KDH Jána Figeľa, aby z textu vypustili zmienku o Spojených štátoch amerických. USA podľa nich nie sú súčasťou konfliktu a nepredstavujú žiadnu stranu sporu. Parlament zároveň schválil Dohodu o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej. Cieľom dohody je silnejšia politická a hospodárska spolupráca medzi EÚ a Ukrajinou.

Po ukončení riadnej septembrovej schôdzi sa začala mimoriadna 38. schôdza, ktorej zvolanie iniciovali opoziční poslanci. Opozícia chce na mimoriadnom zasadnutí prerokovať päť návrhov, ktoré vládny Smer vyradil z rokovania septembrovej schôdze na podnet predsedníčky poslaneckého klubu strany Jany Laššákovej.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

Odporúčané články

Putin varoval Ukrajinu, dohoda s Úniou sa mu nepáči EÚ navrhne Moskve a Kyjevu predbežnú dohodu o plyne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...