Poslanci SNS vyslovene klamú o osobitnom odvode, podľa liberálov tak zvýšia ceny potravín

Danko, Sulík
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko a predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – Osobitný odvod pre obchodné reťaze vo výške 2,5 percenta z takzvaného čistého obratu, ktorý navrhujú poslanci Slovenskej národnej strany (SNS), bude viesť k vyšším cenám potravín, odrádzať investorov od investícií do obchodu na Slovensku a zhoršovať podnikateľské prostredie. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Kúpyschopnosť ľudí sa zníži

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, podľa tímlíderky SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej poslanci SNS vyslovene klamú, keď v dôvodovej správe tvrdia, že osobitný odvod nebude mať žiaden vplyv na hospodárenie obyvateľstva. „Naopak, bude mať, a nie bezvýznamný,“ uviedla Halgašová.

Rast cien na Slovensku sa neustále zrýchľuje, pričom medziročne najviac rástli práve ceny potravín, upozornila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Takáto daň rast cien ešte posilní a spôsobí len ďalšie zníženie kúpyschopnosti ľudí,“ doplnila Kiššová. Podľa SaS je osobitný odvod typická diskriminačná daň, ktorú si partička nekompetentných amatérov vymyslela preto, aby získala zdroje pre svojich klientov.

Diskriminácia v produkcii potravín

„Keď poslanci SNS tvrdia, že na Slovensku je potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva a zabezpečiť ich financovanie, tak len zavádzajú verejnosť vzletnými slovami. Prax bude totiž celkom iná. Peniaze tradične dostanú ľudia blízki strane Andreja Danka, takže diskriminácia bude prenikať aj do oblasti produkcie potravín. Navyše, vďaka vyšším cenám budú ľudia ešte viac nakupovať za hranicami Slovenska,“ uviedla ďalej Halgašová.

Liberáli poukazujú, že spoločenský úžitok osobitného odvodu sa tak bude rovnať nule, zato vzrastie neefektívne a korupčné prerozdeľovanie zdrojov od jednej skupiny podnikateľov k druhej. A to len preto, lebo vládu drží pod krkom SNS. Strana extrémne chamtivá, bezohľadná, s ekonomickými víziami na úrovni komunistických plánovačov a pofŕkaná primitívnym nacionalizmom.

„Ak vládna koalícia osobitný odvod z pera strany kpt. JUDr. Danka pre obchodné reťazce presadí, bude to jeden z prvých zákonov, ktorý zrušíme ako súčasť budúcej vlády,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJana KiššováKatarína SvrčekováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana